Perex

Na úžasnom ostrove Zanzibar, v Indickom oceáne, vás privítame miestnym welcome drinkom, čerstým kokosom. S nami zažijete jedinečný západ Slnka, pečenie palaciniek na miestnom trhu v hlavnom meste Stone Town a nezabudnuteľný výlet na ostrov Memba.

Úvod

13-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

4* hotel.

Stravovanie

Polpenzia.

Doprava

Letecká.

Cena zahrňuje

Leteckú dopravu z Bratislavy. Ubytovanie v 4* plážovom rezorte s polpenziou. Obed počas celodenného výletu. Vstupy uvedené v programe. Celodenný výlet do rezervácie Jozani a na koreninové plantáže. Výlet do Stone Townu a na Prison Island. Všetky miestne transfery. Sprievodcu CK SATUR.

Cena nezahrňuje

Príplatok za jednolôžkovú izbu 628 EUR. Vstupné víza Tanzánia 50 USD (platí sa pri vstupe). Cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 390 EUR.

Poznámka

Maximálna veľkosť skupiny 13 osôb.

Program 1. deň

1. - 2. deňOdlet z Bratislavy a ranný prílet na čarovný Zanzibar. Ubytovanie v plážovom rezorte. Čaká nás prvá prechádzka po nádhernej pláži, vynikajúce domáce jedlo, či skutočne dych berúci západ slnka.

Program 2. deň

3. deňDnes sa presunieme do Kamenného mesta (UNESCO). Na mieste, kde sa mimochodom 5. septembra 1946 narodil vetoznámy Freddie Mercury, určite navštívime aj krásnu katedrálu Sv. Jozefa, ktorú postavili francúzski misionári a miestni stavitelia v románskom slohu. Nevynecháme ani starú pevnosť na pobreží, ktorá tu stojí už viac než 300 rokov. Neskôr sa preplavíme na Prison Island. Pochmúrna história ostrova, ktorý bol najprv domovom pre otrokov a neskôr pre chorých obyvateľov je už dávno preč a teraz predstavuje domov pre nádherné veľké korytnačky. Návrat do rezortu.

Program 3. deň

4. deňDnešný deň nás čaká opäť skvelý  celodenný poznávací program. Vydáme sa preskúmať nádhernú prírodnú rezerváciu Jozani. Hneď pri vstupe nás očarí krásny mahagónový les. Počas prehliadky, budeme môcť pozorovať rôzne druhy vtáctva, ale hlavne vzácny endemit, Guerézu červenú zanzibarskú. Čaká nás tradičný Svahilský obed a zastávka na koreninových a ovocných plantážach. Návrat do rezortu.

Program 4. deň

5. - 13. deňTieto dni si doprajeme jedinečný relax, prechádzky a oddych na krásnych piesočnatých plážach, vynikajúce jedlo, exotické ovocie, či osviežujúce miešané drinky v skvelom plážovom rezorte. Nočný spiatočný let do Bratislavy.

TERMÍN

08.06. - 16./19.06.2018

MIESTO A ČAS NÁSTUPU

V DEŇ ODLETU 08.06.2018Sprievodca vás bude čakať v letiskovej hale na letisku M.R. Štefánika v Bratislave a bude označená tabuľkou Satur.Odporúčame Vám, aby ste sa na letisko dostavili 2 hodiny pred plánovaným odletom. Check-in pulty sa zatvárajú 60 min. pred plánovaným odletom. 

SPRIEVODCA

Petra Pogányová

DOPRAVA

Odlet na Zanzibar08.06.2018       FZ-786       Bratislava        14:10Dubai              21:45        09.06.2018FZ-681Dubai              02:40Zanzibar       07:35 Odlet do Európy15.06.2018FZ-688Zanzibar       22:10Dubai              05:05 (16.06.) 16.06.2018FZ-785Dubai              09:10Bratislava       13:20Odlet do Európy pre klientov s predĺženým pobytom: 18.06.2018FZ-688Zanzibar              21:30Dubai           04:25 (19.06.) 19.06.2018FZ-785Dubai              09:00Bratislava       13:15       

DOLEŽITÉ UPOZORNENIE - BATOŽINA

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 20 kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej maximálne 7 kg (vrátane laptopu). Batožinu si podávate do cieľového letiska Zanzibar. Sprievodca bude mať vaše letenky pripravené, no pokiaľ by ste náhodou meškali a prišli na poslednú chvíľu, pri check in pulte vám spravia check in aj bez letenky, za pomoci cestovného pasu. Pri batožine si treba dávať pozor na tekuté predmety a tekutiny, ktoré sa môžu v príručnej batožine prepravovať iba ak sú splnené podmienky: max 100 ml/1 ks, spolu max 1 l. Všetky tekuté predmety (napr. krémy, zubná pasta, parfum, toaletné vody, gély, spreje) musia byť zabalené v priehľadnom vrecku. Jedna osoba môže mať 1 plastové vrecko. Pri kontrole príručnej batožiny treba toto vrecko vytiahnuť. Výnimku v rámci prepravy tekutín tvoria:-       lieky, ktoré potrebuje cestujúci užiť počas letu (recept alebo potvrdenie ošetrujúceho lekára)-       špeciálna strava pre chorých cestujúcich (napr. v prípade špeciálnej diéty)Po vyzdvihnutí batožiny po prílete si ju skontrolujte. Prípadné poškodenie, resp. stratu nahláste ihneď pri okienku leteckej spoločnosti, ktorou ste leteli. Nezabudnite prosím, že ak by sa vyskytol akýkoľvek problém s batožinou (poškodenie, neskoré doručenie, strata), pre následné riešenie s leteckou spoločnosťou; resp. poisťovňou je nutné mať doklad (tzv. PIR Report) z letiska. Tento je nutné vybaviť ihneď po prílete, skôr, ako opustíte príletovú halu. Bez tohto dokladu nie je následné riešenie možné. 

BEZPEČNOSTNÉ PRAVIDLÁ NA LETISKÁCH

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletové letisko sa nachádza v krajine Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny. Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchových gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a dezodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesi tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny.Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EÚ, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom vrecku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EÚ letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.  

PODMIENKY VSTUPU A VÍZA

Budete potrebovať platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Vízum do krajiny sa kupuje na letisku po prílete a jeho aktuálna cena je 50USD, pričom čoraz častejšie je požadovaná bezhotovostná platba prostredníctvom kreditnej karty. Určite však treba pri sebe mať aj hotovosť. Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu.

UBYTOVANIE A STRAVOVANIE

AHG Waridi Beach Resort & Spa * * * *Severo - východné pobrežie Zanzibar Pwani MchanganiTanzánia STRAVOVANIEPočas celého plážového pobytu je zabezpečené Polpenzia + (raňajky, večere a nealkoholické nápoje), namiesto pôvodne uvádzanej polpenzie a počas celodenného výletu je zabezpečený obed.  

PROGRAM ZÁJAZDU

1. – 2. deň.Odlet a ranný prílet na  čarovný Zanzibar. Ubytovanie v príjemnom plážovom rezorte. Čaká nás prvá prechádzka po nádhernej pláži, vynikajúce domáce jedlo, či skutočne dych berúci západ slnka.   3. deň.Individuálne voľno a oddych v plážovom rezorte.  4. deň.Dnešný deň nás čaká opäť skvelý celodenný poznávací program. Vydáme sa preskúmať nádhernú prírodnú rezerváciu Jozani. Hneď pri vstupe nás očarí krásny mahagónový les. Počas prehliadky lesa, budeme môcť pozorovať rôzne druhy vtáctva, ale hlavne vzácny endemit, Guerézu červenú zanzibarskú. Čaká nás tradičný Svahilský obed a zastávka na koreninových a ovocných plantážach. Práve korenie je pre ostrov veľmi typické a pestuje sa tu už od 16. storočia. Návrat do rezortu. 5. deň.Preplavíme sa na Prison Island. Pochmúrna história ostrova ktorý bol najprv domovom pre otrokov a neskôr pre chorých obyvateľov je už dávno preč a teraz predstavuje domov pre nádherné korytnačky veľké. Poobedný návrat do rezortu. 6. – 7. deň.Tieto dni si doprajeme jedinečný relax, prechádzky a oddych na krásnych piesočných plážach, vynikajúce jedlo, exotické ovocie, či osviežujúce miešané drinky v skvelom plážovom rezorte. Pre tých aktívnejších tu bude možnosť vyskúšať potápanie či šnorchlovanie, alebo absolvovať rôzne výlety loďou v okolí.  8. – 9. deň.Po odhlásení z hotela sa poobede presunieme do Kamenného mesta (UNESCO). Na mieste, kde sa mimochodom 5. septembra 1946 narodil svetoznámy Freddie Mercury, určite navštívime aj krásnu katedrálu Sv. Jozefa, ktorú postavili francúzsky misionári a miestny stavitelia v románskom slohu. Nevynecháme ani starú pevnosť na pobreží, ktorá je od roku 1700 postavená na mieste, kde pôvodne stál portugalský kostolNásledný presun na letisko a nočný  let do Bratislavy.Klienti s predĺženým pobytom 8.deňPo prehliadke Kamenného mesta sa presunú transferom naspäť do plážového rezortu.9. - 10. deňOddych v plážovom rezorte.11. - 12. deňOdubytovanie, transfer na letisko a následný nočný let do Bratislavy.

NAJZAUJÍMAVEJŠIE MIESTA

STONE TOWN (ZANZIBAR CITY)Jedinečné hlavné mesto ostrova je zapísané na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V meste, kde sa 5. septembra narodil svetoznámy Freddie Mercury, sa nachádza aj krásna katedrála Sv. Jozefa, ktorú postavili francúzski misionári a miestny stavitelia v románskom slohu. Pravdepodobne najväčšou dominantou mesta  je Dom zázrakov (Beit-al-Ajaib). Palác zázrakov je najvyššou budovou na Zanzibare, ba dokonca tento palác diktoval výšku miestnemu anglikánskemu kostolu, ktorý postavili na mieste bývalého trhoviska s otrokmi. Jeho veža nesmela presiahnuť výšku sultánovho paláca zázrakov, ktorý svoj názov získal vďaka dnes bežným vlastnostiam. Nezameniteľné čaro má aj Ománska pevnosť (Ngom Kongwe), ktorá je tvorená masívnymi múrmi z koralového kameňa.  NP JOZANIDžungľa, mangrovníkový či mahagónový les. Národný park a rezervácia Jozani nachádzajúca sa zhruba v strede ostrova Zanzibar je výnimočným miestom, ktoré je ešte o niečo viac zelenšie, než zvyšok ostrova. V jeho blízkosti sa na hlavných cestách objavujú zastávky s upozornením na spomalenie, pretože sa môžu v okolí cesty nachádzať opice. Tie sú najväčším lákadlom v celom parku, a jedna z nich tvoria aj symbol celého parku. Miestna guaréza červená je druh opice, ktorej zanzibarský poddruh sa nenachádza nikde inde, len na Zanzibare, čím je aj vzácna. V národnom parku Jozani sa jej pomerne dobre darí, nachádza tú útočisko a aj ochranu. Prežíva vo väčších skupinách a je mierumilovná aj k iným druhom opíc. Okrem opíc však návštevníci nájdu aj ďalšie zaujímavosti. KORENINOVÉ FARMYNa ostrove sa jedná o veľké rozľahlé farmy, na ktorej sa nachádzajú celé lány určitých plodín, palmových stromov, lesov a záhonov s korením. Farma s korením disponuje plodinami, ktoré hýbali históriou a ekonomikou ostrova hlavne v minulosti. Z plodín, ktoré sa tu pestuje sú známe koreniny ako klinček, muškátový orech, kokos, kurkuma, kakao a mnoho iných. 

DOPORUČENIA A UPOZORNENIA

•       na zájazd sa vzťahujú ”Zmluvné podmienky Cestovnej kancelárie Satur Travel, a.s.”, uverejnené v ponukovom katalógu;•       škody, ktoré účastníci zájazdu spôsobia vlastným zavinením, sú povinní uhradiť priamo na mieste;•       každý účastník je zodpovedný za vlastné cestovné doklady;•       nezabudnite si so sebou zobrať Zmluvu o obstaraní zájazdu, ktorej prílohu tvoria poistné podmienky pre ošetrujúceho lekára ako potvrdenie o poistení; pokiaľ ste si toto poistenie u nás objednali a zaplatili za služby nečerpané vinou zákazníka Satur Travel, a.s. neposkytuje náhradu 

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE O KRAJINE

Oficiálny názov:        Polyautonómny štát federatívnej republiky TanzániaRozloha:               2 461 km2 Počet obyvateľov:        1,3 miliónaZloženie obyvateľstva:       Swahilčania a Bantu predstavujú jednoznačne drvivú väčšinu obyvateľstva. Na ostrove je tiež populácia Arabov a Indov. Hlavné mesto:               Zanzibar City ( cca 200 tis. obyvateľov)Náboženstvo:               Hlavným náboženstvom v krajine je Islam. Moslimovia tak tvoria väčšinu obyvateľstva. Zvyšnú časť zastupujú kresťania.Úradný jazyk:               SwahilčinaMena:                      Oficiálna mena sa nazýva tanzánsky šiling (skratka TZN) = 100 centov. Bankovky sú vydávané v hodnotách 10.000, 5.000, 2.000, 1.000, 500 TS, mince v hodnotách 200, 100, 50, 20, 10 a 5 TSAktuálny kurz:               10.000 TZS  = cca 4,22 EUR / 4,67 USD;  1 EUR = cca 2 467 TZS. Časový posun:               +2 hodiny (oproti SEČ)  ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA NAVŠTÍVENEJ OBLASTI Zanzibar - exotický ostrov v Indickom oceáne, známy ako ostrov korenia, ale aj obchodom s otrokmi a slonovinou, pripomína legendárne časy moreplavcov a nadvládu Arabov nad vtedajším svetom. Aj keď je Zanzibar od roku 1964 súčasťou Tanzánie, stále si uchováva jedinečnú orientálnu arabskú atmosféru. Leží neďaleko Afriky v Indickom oceáne pri pobreží Tanzánie. Celé pobrežie ostrova je pokryté belostnými piesočnými plážami a korálovými útesmi, ktoré poskytujú vynikajúce podmienky pre potápanie. Zanzibar predstavuje doteraz nedotknutý prírodný raj. Ostrov je tiež známy pod prezývkou "ostrov korenia". Pestuje sa tu hlavne klinček, škorica, vanilka a kardamon. Môžete sa oddávať leňošeniu a zbieraniu mušlí na pláži, šnorchlovaniu v mori či navštíviť historickú časť hlavného mesta Stone Town (Kamenné mesto) zo zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO s bohatou históriou, labyrintom kľukatých uličiek a pozostatkami sultánských palácov. Jedinečný Národný park Jozani je domovom pre zanzibarský endemit v podobe Guerézy červenej a pri jeho prechádzke sa návštevníci miestami cítia ako v skutočnej džungli.    

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

ČO SO SEBOUVzhľadom na pohodový charakter zájazdu je možné cestovať s kufrom, batožinu nie je nutné nikde prenášať na dlhé vzdialenosti. Menší ľahký batôžok je ideálny na výlety ktoré budete absolvovať počas pobytu.. Odporúčame pribaliť kvalitnú obuv, ľahké a vzdušné oblečenie (bavlnené alebo ľanové), otvorené topánky/sandále, na večer pléd alebo ľahký pulóver. Hotely vyššej kategórie vyžadujú na večeru formálnejší odev (páni – dlhé nešportové nohavice a košeľa / polokošeľa, dámy – nie plážový alebo športový odev) a obuv. Zanzibar je tradičná moslimská krajina – vhodný odev a rešpekt k miestnym zvyklostiam si domáci veľmi cenia. Plavky a plážový odev sú vhodné len na pláži alebo pri bazéne, mimo hotelového areálu by sa dámy mali vzdať príliš priliehavých šiat, šortiek, mini sukní a väčších dekoltov, plecia a ramená by mali byť zakryté; páni by mali oželieť tielka a krátke nohavice – v krajine sú považované za spodnú bielizeň Nezabudnite si pribaliť slnečné okuliare, plavky a opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, fotoaparát, financie,  cennosti...) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety. PRÍLIV A ODLIVV zásade všetky pláže na východnom pobreží ostrova (Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Pongwe, Uroa, Chwaka, Paje, Jambiani) sú závislé od prílivu/odlivu. Je tam veľmi plytké pobrežie a preto sa hovorí, že vám tam more „uteká“. To znamená, že počas odlivu sa more vzdiali na 100 až 200 metrov. Na druhej strane, práve na tomto pobreží sa nachádza zopár mimoriadne úchvatných pláží. MENAOdporúčame si so sebou vziať USD, ktoré Vám zamenia všetky banky a hotely za miestnu menu. Žiadajte hneď pri výmene, aby Vám veľké bankovky rozmenili na bankovky s menšou hodnotou. Na niektorých miestach je možné platiť i v USD, ale je ich málo. Neodporúčame spoliehať sa na výber z bankomatu. Na drobné výdavky odporúčame mať so sebou hotovosť cca 500 USD. KLIMATICKÉ PODMIENKYV krajine prevláda tropická klíma s vlhkým a horúcim počasím. Hlavná sezóna dažďov je v období medzi marcom až májom. Od júna až do konca októbra je na ostrove hlavná sezóna. Následne prichádza krátke a slabšie obdobie dažďov počas novembra a decembra, ktoré je v januári vystriedané opäť obdobím sucha. Postupne však obdobia dažďov začínajú značne slabnúť. Celoročne saú však teploty na ostrove stabilné a pohybujú sa v rozmädzí 25 °C – 30 °C. ZDRAVIEPri vstupe do krajiny nie je povinné žiadne očkovanie sa nevyžaduje žiadne. (Viac o povinných a doporučených očkovaniach sa môžete dozvedieť napríklad na stránke www.medicus.sk,  alebo v špecializovaných centrách cestovnej medicíny – napríklad Ústav cudzokrajných chorôb, alebo www.inocem.sk).  Vhodné mať so sebou dostatočnú zásobu bežne užívaných liekov. Pozor si dávajte na prehriatie organizmu a dehydratáciu. Nepite vodu z vodovodu. Prispôsobte sa životnému rytmu v destinácii – poludňajšia siesta Vás ochráni pred najväčšou horúčavou a osvieži pred poobedným / večerným programom. Nezabudnite si do batožiny pribaliť slnečné okuliare, pokrývku hlavy a dostatok opaľovacieho krému s vyšším ochranným faktorom. Keďže Zanzibar leží v tropickej oblasti, je výskyt hmyzu bežným javom, odporúčame použiť repelentné prípravky alebo elektrické odpudzovače hmyzu. STRAVA A NÁPOJETanzánska kuchyňa ponúka veľa čerstvého ovocia, exotické korenia, bataty, kokosové orechy a v pobrežných oblastiach ryba a plody mora. Typické miestne jedlo je Ugali – hustá kukuričná kaša, podávaná spravidla s rybou, mäsom a zeleninou. Takmer všetky hotely ponúkajú miestne špeciality vyrobené z kukurice, fazule, kukuričnej múky, rýb a mäsa, vo veľkých hoteloch nájdete aj jedlá európskej kuchyne. V ponuke sú aj plody mora - homáre, kraby, krevety, tuniak a žralok, tropické plody všetkých druhov. Obvyklý je reštauračný systém s obsluhou.  Vynikajúce káva a čaj. Konzumácia alkoholu je povolená, a miestne (tanzánske) pivo je veľmi chutné. Špeciality sú Konyagi (miestny gin) a Afrikoko, likér s čokoládou a kokosom. Sladké Dodoma víno (červené a ružové).        DOPRAVAPočas našej cesty budeme celý čas ubytovaní v plážovom rezorte odkiaľ budeme vyrážať na výlety po ostrove. Afrika je vo všeobecnosti známa slabou infraštruktúrou, no v porovnaní s inými africkými krajinami je infraštruktúra Tanzánie pomerne dobrá. Počas zájazdu nebudeme musieť absolvovať žiadny dlhší presun.   FOTOGRAFOVANIEfotografovanie je zakázané na letisku, v prístavoch a v blízkosti vojenských objektov. Ak chcete fotografovať miestnych, mali by ste sa (aspoň priateľskými gestami) opýtať, či s fotografovaním súhlasia.  ELEKTRINAElektrická sieť na Zanzibare má 230V. Pre niektoré prístroje potrebný adaptér,  (nie vždy je v hoteli k dispozícii dostatočný počet adaptérov, preto odporúčame priniesť si vlastný). Štandardné holiace strojčeky a nabíjačky na kamery a mobilné telefóny fungujú bezproblémovo.    TELEFONOVANIE, INTERNETTelefónny systém funguje pomerne spoľahlivo, väčšina hotelov umožňuje priame medzinárodné volanie. Pokrytie GSM signálom je v turistických oblastiach veľmi dobré. Internetové pokrytie je taktiež na dobre úrovni.  ZJEDNÁVANIE CIEN A SPREPITNÉPrepitné nielenže animuje personál, v Afrike je aj významnou súčasťou príjmu ľudí, ktorí sa starajú o Vaše pohodlie. Napr. nosiči batožiny na letisku a v hoteloch sa potešia cca 0,50 – 1 USD / os., chyžné 0,50 – 1 USD / os. a noc resp. miestni sprievodcovia 5 USD / os., príp. podľa Vašej spokojnosti). V reštauráciách a baroch je zvykom nechať 10 - 15%. COLNÉ A DEVÍZOVÉ PREDPISYJe zakázaný dovoz aj vývoz miestnej meny. Bezcolne je povolený je dovoz 200 cigariet alebo 50 cigár alebo 250 g tabaku; 1 fľaša alkoholických nápojov; parfumy a toaletné vody pre osobné použitie. Vývoz, prevážanie a dovoz akýchkoľvek predmetov pochádzajúcich alebo vyrobených z divokých zvierat (trofeje, výrobky zo slonoviny alebo kože chránených druhov zvierat, ale i napr. morskej fauny) sa prísne trestá. Vývoz živých divokých zvierat, hmyzu a rastlinných druhov je bez zvláštneho povolenia prísne zakázaný.   JAZYK A PÍSMOHlavným a tiež úradným jazykom krajiny je Swahilčina. Tou rozpráva prakticky každý obyvateľ ostrova. Slabučké zastúpenie má aj francúzsky a taliansky jazyk.  Malý slovníček swahilčiny:                                                   Ahoj                                  HabariĎakujem                          AsanteNerozumiem                    SielewiHovoríte anglicky?            Unazungumza Kingereza?Dovidenia                        KwaheriDobré ráno                      Habari ya asubuhiDobrý večer                    Habari ya jioniDobrú noc.                      Usiku mwema 

NAPOSLEDY ZOBRAZENÉ

CACK ŠARIŠ – je zapísaná v Živnostenskom registri č. 708-14581 | IČO: 37469096 | IČ DPH: 1023448294 | Námestie slobody 56, 083 01 Sabinov, Slovensko
Orgán dozoru: Slovenská obchodná inšpekcia, Inšpektorát SOI pre Prešovský kraj, Obrancov mieru 6, 080 01 Prešov | Informácie o ochrane osobných údajov

© CACK ŠARIŠ 2002 – 2018, Všetky práva vyhradené | utorok, 13. novembra 2018