Perex

Kuba – „ostrov slobody". Návšteva strateného raja revolúcie! Počas nenáročného okruhu spoznáme najznámejšie miesta ostrova, pozrieme si množstvo chránených pamiatok UNESCO a stavby z čias koloniálnej éry. Zrelaxujeme na najznámejších plážach ostrova a osviežime sa v čistých vodách Atlantického oceánu a Karibského mora.

Úvod

13-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

3*, resp. 4* hotely v Havane, Trinidade a na Varadere

Stravovanie

polpenzia počas okruhu, obedy počas výletov, all inclusive počas pobytu v Trinidade a na Varadere

Doprava

letecká z Viedne

Cena zahrňuje

Leteckú dopravu z Viedne. Transfer BA – letisko - BA. Miestne transfery. 3x ubytovanie v Havane v 4* hoteli s polpenziou, obedy počas výletov, 2x ubytovanie v 3* hoteli v Trinidade alebo v okolí, 6x ubytovanie na Varadere v 4* hoteli s all inclusive. Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu. Hodinová jazda na starých amerických autách. Slovensky/česky hovoriaci miestny sprievodca počas okruhu.

Cena nezahrňuje

Možnosť doplatku za ubytovanie v 5* hoteli Melia Varadero resp. podobný od 450 EUR/pobyt. Cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 550 EUR. Vstupná turistická karta 22 EUR.

Ostatné doplatky

Príplatok za jednolôžkovú izbu 650 EUR.

Upozornenie

Počas silvestrovského termínu, Veľkej noci a májových osláv, môžu byť niektoré múzeá/tabakové fabriky zatvorené.  Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Program 1. deň

Odlet z Viedne, prílet na Kubu (Havana), transfer do hotela.

Program 2. deň

Program začneme prehliadkou kubánskej metropoly Havany. Moderná univerzita a Námestie revolúcie v kontraste s UNESCO chránenou štvrťou Havana vieja. Svetoznáme a najmä rušné nábrežie s promenádou Malecón s vyhliadkou na pevnosť El Morro, chrániace ústie zálivu. Rezidenčná štvrť Vedado, Kolumbov pamätník, koloniálne El Capitolio – replika amerického vzoru, bývalý prezidentský palác a Gran Teatro, Central Park. Pešia prechádzka uličkami starého mesta, námestie sv. Františka s katedrálou a čulým ruchom. Uvidíme aj kubánske ženy v typickom bielom oblečení posedávajúce a fajčiace cigary, hudobníkov, tanečníčky. Veľkolepé námestie Plaza de Armas, Palác Villanueva, El Templete, obľúbené Hemingwayove podniky La Floridita a Bodeguita del Medio. Zažijeme veľmi zaujímavú hodinovú jazdu na starých amerických autách. Možnosť večernej návštevy známeho kabaretu (za poplatok, odporúčame objednať vopred v CK).

Program 3. deň

Presunieme sa do oblasti Piňar del Rio, ktorá je známa masívnymi vápencovými útvarmi mogotmi, s množstvom krasových útvarov a jaskýň a predovšetkým najlepších tabakových plantáží na svete.  Navštívime miestneho výrobcu tabaku, zistíme, podľa čoho sa pozná tá pravá cigara pre pánov a dámy a ktoré cigary sú najkvalitnejšie. Cesta nás povedie do údolia Viňjales so zastávkou na vyhliadke „Los Jasmines“, odkiaľ uvidíme celé údolie, navštívime jaskyňu Cueva del Indio, preplavíme sa na starovekých lodičkách podzemnou riekou v útrobách jaskyne. Nesmieme vynechať známu kubánsku maľbu na skale Mural of the Prehistory. Návrat do Havany.

Program 4. deň

Cesta nás povedie do starého koloniálneho mesta Trinidad, so zastávkou v Guama na krokodílej farme a v dedinke Taino. Zastavíme sa v nádhernom mestečku Cienfuegos, ktoré je známe aj prívlastkom „Perla juhu“. Vďačí zaň kráse svojho historického centra, kde si pozrieme park Jose Martího, hlavné námestie obkolesené reprezentatívnymi stavbami a architektonickými skvostami s 19. a 20. storočia, mestské divadlo a významný Palacio de Valle.

Program 5. deň

Trinidad, romantické koloniálne mestečko sa teší patronátu UNESCO od roku 1988. Pestrofarebné uličky plné hráčov domina, baseballu a konských povozov bez jediného auta.  Môžeme ochutnať tradičný koktail z trinidadského rumu a sirupu z cukrovej trstiny.

Program 6. deň

Vydáme sa cestou lemovanom plantážami cukrovej trstiny do Santa Clary, miesta posledného odpočinku národného hrdinu „Che“ Guevaru. Vykoľajený vlak označujúci rozhodujúce momenty Kubánskej revolúcie. Varadero.

Program 7. deň

7. - 11. deň Oddych na vyhlásených plážach s bielym pieskom na Varadere.

Program 12. deň

Záverečný deň oddychu, transfer na letisko, odlet do Viedne.

Program 13. deň

Prílet do Viedne.

Úvod

Kuba – „ostrov slobody“. Návšteva strateného raja revolúcie! Počas komfortného okruhu spoznáte najznámejšie miesta ostrova, množstvo UNESCO-m chránených pamiatok, stavby z čias koloniálnej éry. Zrelaxujete na najznámejších plážach ostrova a osviežite sa v čistých vodách Atlantického oceánu a Karibského mora.

Ubytovanie

4* hotely. Možnosť doplatiť 5* hotel počas pobytu na Varadere.

Stravovanie

Polpenzia/all inclusive.

Doprava

Letecká.

Cena zahŕňa

Medzinárodnú letenku. Transfer BA-letisko-BA (pri minimálnom počte 10 účastníkov). Dopravu klimatizovaným mikrobusom. Ubytovanie v Havane v kvalitnom 4* hoteli s polpenziou, obedy počas výletov, v Trinidade a na Varadere (Sol Palmeras) ubytovanie v 4* hoteli s all inclusive, možnosť upgrade na 5* hotel Melia Varadero bez doplatku! Slovensky/česky hovoriaci sprievodca počas okruhu, anglicky/česky hovoriaci delegát počas pobytu. Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu.

Cena nezahŕňa

Miestne odletové taxy cca 25 CUC. Príplatok za jednolôžkovú izbu v závislosti od termínu.

Povinné doplatky

Servisné poplatky - Silvester cca 450 EUR, ostatné termíny cca 500 EUR. Vstupná turistická karta 22 EUR.

Ostatné doplatky

Komplexné cestovné poistenie 2,60 EUR/os./deň.

Upozornenie

Základná cena je kalkulovaná na základe tarifnej triedy Q leteckej spoločnosti Air France. V prípade jej obsadenia sú vyššie triedy za doplatok. Počas silvestrovského termínu môžu byť niektoré múzeá/tabakové fabriky zatvorené. Možnosť individuálneho predĺženia pobytu pri mori. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená. Poistné krytie môžete rozšíriť nadštandardným pripoistením stornovacích poplatkov a pripoistením meškania lietadla.

Poznámka

Maximálna veľkosť skupiny: 16 osôb Možnosť predĺženia pobytu na Varadere alebo na Cayo Coco/Cayo Largo. Fakultatívne výlety počas pobytu pri mori: Katamarán– plavba katamaránom na južné pobrežie Varadera. Šnorchlovanie. Relax na Cayo Blanco. Obed. Voľná zábava na lodi. Možnosť plávania s delfínmi. Jeepsafari v NP Rio Canimar– jazda na džípoch, nádherné scenérie, príroda, šnorchlovania pri koralových útesoch, plavba loďou rieke Canimar, obed na ranči La Arboleda, plávanie v jaskyni „Saturno Cave“. Výlet rýchloloďou– jazda medzi mangrovníkmi a po kanáli Chapelín, návšteva mini ZOO.

Program 1. deň

1.-2. deň Odlet z Viedne na Kubu, prílet do Havany, transfer do hotela (v prípade príletu na Varadero, transfer do Havany). Prehliadka kubánskej metropoly. Moderná univerzita a Námestie revolúcie v kontraste s UNESCO chránenou štvrťou Havana vieja. Svetoznáme a najmä rušné nábrežie s promenádou Malecón s vyhliadkou na pevnosť El Morro, chrániace ústie zálivu. Rezidenčná štvrť Vedado, Kolumbov pamätník, koloniálne El Capitolio (Kapitol) – replika amerického vzoru, bývalý prezidentský palác a Gran Teatro. Pešia prechádzka uličkami starého mesta, námestie sv. Františka s katedrálou a čulým ruchom. Uvidíme aj typické kubánske ženy v bielom oblečení posedávajúce a fajčiace cigary, hudobníkov, tanečníčky. Veľkolepé námestie Plaza de Armas, obľúbené Hemingwayove podniky La Floridita a Bodeguita del Medio. Možnosť večernej návštevy známeho kabaretu (fakultatívne).

Program 3. deň

3. deň Presun do Piňar del Rio, do oblasti známych vápencových útvarov – mogotov, obrovského množstva krasových útvarov a jaskýň a predovšetkým najlepších tabakových plantáží na svete! Návšteva tabakovej fabriky – zistíme, podľa čoho sa pozná tá pravá cigara pre pánov a dámy a ktoré cigary sú najkvalitnejšie. Pokračovanie do údolia Viňjales so zastávkou na vyhliadke „Los Jasmines“, návšteva jaskyne Cueva del Indio, preplavíme sa na starovekých lodičkách podzemnou riekou v útrobách jaskyne. Návrat do Havany.

Program 4. deň

4. deň Presun do Trinidadu so zastávkou v Cienfuegos, mesta s prívlastkom „Perla juhu“. Vďačí zaň kráse svojho historického centra, kde si pozrieme park Jose Martího, hlavné námestie obkolesené reprezentatívnymi stavbami a architektonickými skvostami z 19. a 20. storočia, mestské divadlo a významný Palacio de Valle.

Program 5. deň

5.-6. deň Trinidad, romantické koloniálne mestečko sa teší patronátu UNESCO or roku 1988. Návšteva miestneho múzea, pestrofarebné uličky plné hráčov domina, baseballu a konských povozov bez jediného auta. Lahodný kokteil z cukrovej trstiny z miestnych plantáží údolia Valle de los Ingenios. Majiteľ bývalej koloniálnej farmy na jej spracovanie, Manaco Iznaga, sledoval svojich robotníkov z vysokej strážnej veže. Pokračovanie do Santa Clary, miesta posledného odpočinku národného hrdinu „Che“ Guevaru. Vykoľajený vlak označuje rozhodujúce momenty Kubánskej revolúcie. Varadero.

Program 7. deň

7.-10. deň/12.* deň Oddych na vyhlásených plážach s bielym pieskom na Varadere, pohodlie all inclusive hotela, najkvalitnejší kubánsky rum, ľadové mojito, cuba libre, hodiny salsy, výučba španielčiny, večerné show, šnorchlovanie, potápanie, fakultatívne výlety, miestne trhy. Dosýta si vychutnáte dokonalý oddych.

Program 11. deň

11.-12. deň/13.-14.* deň - Záverečný deň na oddych, transfer na letisko, odlet do Európy.

TERMÍN

27.3. - 7.4.2018

MIESTO A ČAS NÁSTUPU

Bratislava, Trnavské mýto (parkovisko pred Istropolisom) - transfer na letisko Schwechat o 07:00 hod.Zraz účastníkov 27.3.2018: 15 minút pred plánovaným odchodom. Účasť na spoločnom transfere prosím nahlásiť obratom v pobočke CK SATUR. Pre klientov, ktorí nevyužijú spoločný transfer: na letisko Schwechat sa dostavte s dostatočným časovým predstihom (2 hod. pred odletom). Check-in prebieha individuálne pri pultoch leteckej spoločnosti AIR FRANCE (terminál 1).  Ak sa na registráciu pred odletom nedostavíte včas, nebude Vám povolený vstup na palubu lietadla a Vaša rezervácia bude zrušená bez nároku na refundáciu. 

SPRIEVODCA

p. Elza Yirat (slovensky hovoriaca), tel.: +535 2730312Emergency contact na zástupcu partnerskej agentúry: p. Amarilys Jimenez Soto, tel. +535 2792386 Na letisku v Havane Vás budú čakať zástupcovia partnerskej agentúry LIBERTY INTERNATIONAL CUBA alebo CUBATUR´S (hovoriaci anglicky) a Vaša sprievodkyňa. Zabezpečia Vám transfer do hotela v Havane.

DOPRAVA

Letecká spoločnosť: AIR FRANCE Letové časy:z/do27.3. Viedeň Schwechat/Paríž CDG              AF1139    10:05 12:1027.3. Paríž CDG/Havana HAV                       AF946     16:10 20:056.4.  Havana HAV/Paríž CDG                       AF943     22:25 13:35+17.4.  Paríž CDG/Viedeň Schwechat               AF5042    16:55 18:55 Všetky uvedené časy sú miestne!V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, je za vzniknutú skutočnosť zodpovedná letecká spoločnosť. Klient je vtedy povinný sa riadiť pokynmi zamestnancov leteckej spoločnosti. Prípadnú reklamáciu je klient povinný riešiť si vo vlastnom mene priamo s leteckou spoločnosťou na základe predloženia všetkých dokladov.

DOLEŽITÉ UPOZORNENIE - BATOŽINA

Elektronickú letenku obdržíte pred odletom. Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 23 kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej maximálne 7 kg. Zdieľaná batožina nie je povolená.Po vyzdvihnutí batožiny po prílete si ju skontrolujte. Prípadné poškodenie, resp. stratu nahláste ihneď pri okienku leteckej spoločnosti, ktorou ste leteli. Nezabudnite prosím, že ak by sa vyskytol akýkoľvek problém s batožinou (poškodenie, neskoré doručenie, strata), pre následné riešenie s leteckou spoločnosťou; resp. poisťovňou je nutné mať doklad (tzv. PIR Report) z letiska. Tento je nutné vybaviť ihneď po prílete, skôr, ako opustíte príletovú halu. Bez tohto dokladu nie je následné riešenie možné.

BEZPEČNOSTNÉ PRAVIDLÁ NA LETISKÁCH

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny. Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesy tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny.Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.   

PODMIENKY VSTUPU A VÍZA

Na vstup je potrebný platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Odporúčame vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu. Na vstup na Kubu je nutné vyplniť vstupnú turistickú kartu, ktorú obdržíte od predajcu. Jedna časť karty sa odovzdáva pri príchode do krajiny, druhá časť pri odchode z krajiny. V prípade straty karty alebo jej časti je potrebné zakúpiť na mieste novú kartu.

UBYTOVANIE A STRAVOVANIE

Havana - hotel MEMORIES MIRAMAR, polpenziaTrinidad - hotel BRIZAS TRINIDAD DEL MAR, all inclusiveVaradero - hotel SOL PALMERAS, all inclusive

PROGRAM ZÁJAZDU

1.DEŇ (27.3.)Odlet z Viedne v dopoludňajších hodinách, cez Paríž na Kubu - Havana. Transfer do hotela v Havane, ubytovanie.2. DEŇ (28.3.)Prehliadka kubánskej metropoly. Panoramatický výhľad na mesto z protiľahlého návršia, ktorému dominuje pevnosť Castel del Morro, chrániaca vstup do zálivu. Moderná Univerzita a Námestie revolúcie v kontraste s Unescom chránenou Havana vieja. Svetoznáme nábrežie Malecón, rezidenčná štvrť Vedado, Kolumbov pamätník, El Capitolio – verná replika amerického vzoru, bývalý Prezidentský palác a Gran Teatro. Peší prieskum všetkých zákutí námestia sv. Františka s katedrálou a živým ruchom. Hudobníci, tanečníčky, obrovské cigary. Veľkolepé námestie Plaza de Armas, návšteva niektorého z múzeí (vstupné v cene), obľúbené Hemingwayove podniky La Floridita a Bodeguita del Medio. Jazda v starých amerických autách. Voľný čas v spletitých uličkách. 3. DEŇ (29.3.)Navštívime Pinar del Rio, oblasti známych vápencových útvarov – mogotov, obrovského množstva krasových útvarov a jaskýň a predovšetkým najlepších tabakových plantáží na svete! Návšteva miestnej výrobne cigár. Pokračovanie do údolia Viňjales so zastávkou na vyhliadke „Los Jasmines“, návšteva jaskyne Cueva del Indio na  starodávnych lodičkách plaviacich sa podzemnou riekou. Návrat do Havany.4. – 6. DEŇ (30.3.-1.4.)Presun do Trinidadu so zastávkou v Cienfuegos, mesta s prívlastkom „perla juhu“. Vďačí zaň kráse svojho historického centra – pozrieme si park Jose Martího, hlavné námestie obkolesené reprezentatívnymi príkladmi architektúry 19. a 20.storočia, mestské divadlo a významný Palacio de Valle. Cesta pozdĺž pobrežia, ubytovanie v hoteli priamo na pláži. Trinidad, romantické koloniálne mestečko sa teší patronátu UNESCO od roku 1988. Návšteva miestneho múzea, pestrofarebné uličky plné hráčov domina, baseballu a konských povozov bez jediného auta. Lahodný kokteil z cukrovej trstiny z miestnych plantáží údolia Valle de los Ingenios. Majiteľ bývalej koloniálnej farmy na jej spracovanie Manaco Iznaga sledoval svojich robotníkov z vysokej strážnej veže. Pokračovanie do Santa Clary, miesto posledného odpočinku národného hrdinu „Che“ Guevaru. Vykoľajený vlak označuje rozhodujúce momenty Kubánskej revolúcie. Varadero. 7. – 10. DEŇ (2.4.-5.4.)Oddych na vyhlásených belostných plážach Varadera. Pohodlie all inclusive hotela, kubánsky rum, ľadové mojito, cuba libre a bohaté možnosti aktivít. 11. – 12. DEŇ (6.4.-7.4.)Posledný deň transfer na letisko v Havane, odlet do Viedne.  Zmena programu vyhradená.Počas sviatkov môžu byť niektoré pamiatky a fabriky zatvorené. 

ORIENTAČNÉ CENY VSTUPOV

Vstupy na miesta uvedené v programe sú v cene zájazdu. Na drobné výdavky, nákup suvenírov a stravu a nápoje neuvedené v programe odporúčame min. vreckové 300 EUR.

DOPORUČENIA A UPOZORNENIA

- na zájazd sa vzťahujú "Zmluvné podmienky Cestovnej kancelárie Satur Travel, a.s.", uverejnené v ponukovom katalógu- škody, ktoré účastníci zájazdu spôsobia vlastným zavinením, sú povinní uhradiť priamo na mieste- každý účastník je zodpovedný za vlastné cestovné doklady- nezabudnite si so sebou zobrať Zmluvu o obstaraní zájazdu, ktorej prílohu tvoria poistné podmienky, pokiaľ ste si poistenie u nás objednali- za služby nečerpané vinou zákazdníka Satur Travel, a.s. neposkytuje náhradu

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE O KRAJINE

Oficiálny názov:                Kubánska republikaRozloha:                           110 860 km2Počet obyvateľov:            1 350 000Hlavné mesto:                   La Habana (2.241.000 obyvateľov) Ďalšie významné mestá:  Santiago de Cuba, Holguín, Camagüey, Santa Clara, Guantanámo, Matanzas, CienfuegosNáboženstvo:                    takmer polovicu obyvateľstva tvoria rímskokatolíci a druhú ateisti. Ostatní veriaci sú                                                    väčšinou protestantiZloženie obyvateľstva:      belosi (92 %), Ázijci (7 %), domorodci a iní (1 %)Úradný jazyk:                     španielčina, v turistických komplexoch sa bez problémov dohovoríte anglicky, nemeckyMena:                                 konvertibilné kubánské peso (CUC)Časový posun:                   GMT – 5 hodín (od poslednej marcovej nedele do poslednej októbrovej nedele platí na                                                  Kube letný čas, ktorý je 4 hodiny za GMT, teda GMT – 4 hodiny)  ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA NAVŠTÍVENEJ OBLASTIVo vodách Karibiku sa skrýva nádherný skvost – ostrov Kuba, šestnásty najväčší ostrov na svete a najväčší ostrov súostrovia Veľkých Antíl. Tento podlhovastý ostrov je najväčším v Karibskom mori, zo severu ho ohraničuje Floridská úžina a Atlantický oceán, zo severozápadu Mexický záliv, na západe je to Yucatánsky prieliv, na juhu Karibské more a na východe prieliv Windward. Na severe je vzdialený od Floridy iba 180 km, na juhu 140 km od Jamajky, na západe 210 km od mexického polostrova Yucatán a na východe iba 77 km od Haiti. Na celom ostrove uvidíte majestátne kráľovské palmy, kubánsky národný strom. Z ich dreva, kôry a listov sa vyrába nábytok či strechy. Z vlákien stromu guanábano, ktorý sa vyskytuje iba na Kube a je vysoký vyše 25 metrov, sa pletú typické klobúky, ktoré si môžete zakúpiť na trhu. Kubánska fauna je bohatá a pestrá, vďaka izolácii od pevniny sa tu vyvinulo množstvo endemitických živočíchov. Žijú tu niektoré zaujímavé druhy, napríklad medovec menší, považovaný za najmenšieho vtáka na svete (samček váži okolo 1,5 g a meria asi 60 mm), najmenšia žaba na svete či malinký škorpión, ktorý narastie iba do dĺžky 14 mm. Nájdete tu krokodíly, asi 300 druhov vtáctva a bohatý podmorský život. Národným vtákom je trogon kubánsky, pretože jeho modro-bielo-červené perie symbolizuje kubánsku vlajku. Iba na samotnom ostrove Kuba sa nachádza okolo 300 prírodných pláží s nádherným bielym pieskom a priezračným čistým morom. Milovníkov prírody však potešia aj mnohé krásne údolia či riečky, ktoré spolu vytvárajú jedinečný raj na zemi. V kubánskych teplých a čistých vodách žijú úchvatné rastlinné i živočíšne druhy. Tieto spolu s rozmanitými koralovými formáciami, podvodnými jaskyňami, kanálmi či útesmi priťahujú profesionálnych či „hobby“-potápačov z celého sveta.  CHARAKTERISTIKA ZÁJAZDUJedná sa o pohodový pobytovo-poznávací zájazd, pri ktorom okrem príjemného pobytu na slávnych plážach Varadera spoločne objavíme aj najznámejšie miesta „ostrova slobody“. Čakajú nás neopakovateľné zážitky, ktoré už inde nenájdete.  CESTOVNÉ DOKLADYBudete potrebovať platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Musia ho mať všetci účastníci zájazdu bez ohľadu na vek, teda aj deti. Nie je možné cestovať s deťmi, ktoré nemajú vlastný cestovný doklad (deti zapísané v pase rodičov kubánske pohraničné orgány neuznávajú). Na Kubu nie je povolený dovoz tovaru (napr. darčeky) okrem tovaru pre vlastnú spotrebu, ktorého hodnota by presahovala 250 USD. Pri dovoze tovaru v hodnote medzi 50-250 USD je potrebné vyplniť colné prehlásenie, formulár Vám bude na požiadanie poskytnutý po prílete na letisku. Na Kube je prísny zákaz vývozu vypreparovaných zvierat (krokodíl, korytnačka), výnimky sú povolené iba v prípadoch ak vývozca má vývozné povolenie, ktoré je povinný predložiť pri výjazde z krajiny.Upozorňujeme Vás, že  v prípade leteckého spojenia s prestupom na niektorom z európskych letísk nie je možné zakúpiť si alkohol v duty free obchode na kubánskom letisku, nakoľko európske letiská kubánske duty free balenie (hoci oficiálne) neuznávajú a akékoľvek tekutiny Vám pri prestupe (pri bezpečnostnej kontrole) odoberú.Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu.  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane, KubaCalle 66, No. 521, Entre 5ta B y 7ma, Miramar-Playa, Havana (Ciudad de la Habana)Tel: 00537 / 204 1884 (1885) Fax: 00537 / 204 1883 E-mail: embeslovaca@mfa.sk KLIMATICKÉ PODMIENKYKuba má veľmi príjemné podnebie. Keďže leží v trópoch, teploty a zrážková činnosť dosahujú vyššie hodnoty. Najväčšie množstvo zrážok je na severe a severovýchode ostrova. Vďaka tropickému podnebiu teploty neklesajú ani počas zimných mesiacov. V karibskej oblasti je najvhodnejšie najmä ľahké bavlnené oblečenie. Pri občasnom večernom ochladení, najmä v decembri a januári a v klimatizovaných priestoroch, môžete využiť ľahké pulóvre, bundy alebo svetríky DOPRAVAPo Kube  sa budeme prepravovať vlastným mikrobusom, ktorý nám umožní vidieť maximum. Cesty na Kube sú horšej kvality než u nás, takže aj kratšie vzdialenosti zaberú viac času. Z Havany do oblasti Vinjales aj  na Varadero však vedie diaľnica. Podľa ľubovôle môžete využiť i Coco taxi (žlté vajíčko pre 2 osoby – Havava a Trinidad) – ceny sa pohybujú okolo 3 EUR/osoba. Počas programu nemáme žiadne nočné jazdy. Najdlhší presun bude z Havany do oblasti Karibiku.  ZDRAVIENa Kube nehrozia žiadne exotické choroby, nie je potrebné žiadne očkovanie. Treba dbať na to, aby morské živočíchy boli pred konzumáciou dostatočne tepelne upravené, nejesť napr. surové mušle. V lepších hoteloch je hygiena  dostatočná. V prípade akútneho ochorenia, alebo úrazu, poskytne kubánska strana nutné lekárske ošetrenie. Úhradu za lekárske ošetrenie vykoná príslušná poisťovňa v SR v tom prípade, že občan je v SR poistený – pozor, od 1.mája 2010 platí pri vstupe do krajiny povinnosť preukázať sa platným poistením liečebných nákladov. V opačnom prípade sa od cestujúceho bude vyžadovať urobiť tak na mieste po prílete. Úhradu za lekárske zákroky, ktoré nemajú charakter  nutného ošetrenia, vrátane liekov a špeciálnych stomatologických materiálov poisťovňa neprepláca. Pretrváva nedostatok liekov a zdravotníckeho materiálu, z tohto dôvodu odporúčame návštevníkom Kuby vybaviť sa pred cestou týmito základnými potrebami.Užitočné web stránky: www.ockovanie.sk a www.medicus.skOkrem dostatočnej zásoby liekov, ktoré pravidelne užívate, je vhodné mať so sebou aj príručnú lekárničku s lieky a potrebami na prípadné zdravotné potiaže (črevné, bolesť, horúčka apod.). Nezabudnite pred odchodom navštíviť okrem svojho lekára aj zubára. STRAVA A NÁPOJENajčastejším jedlom na Kube je „congrí“ - ryža zmiešaná s fazuľou, ktorá tvorí prílohu k mäsu alebo sa konzumuje aj samostatne. Obľúbená je aj hustá fazuľová polievka. Okrem známych druhov tropického ovocia a zeleniny sa stretnete aj s množstvom rôznych druhov  zeleniny, ktoré vyzerajú ako zemiaky, ale majú inú chuť, napr. boniato, malanga, juka, ňames. Obľúbené sú výborné smažené zelené banány, miestna obdoba pizzy (menšia, viac cesta a syra), „bocadito con cerdo“ (žemľa s bravčovým), kukuričné taštičky s rôznou náplňou (mäsové aj vegetariánske). Tieto drobné jedlá stoja cca 0,5 – 1 EUR, kompletný obed/večera sa pohybuje v rozmedzí 9 – 12 EUR.  V štátnych obchodoch nie je možné kúpiť si takmer nič, v „tuzexových“ takmer všetko. Ako doplnky k strave si môžete z domu vziať čokolády, cukríky, vitamíny. Nápoje (vrátane vody) odporúčame kupovať len v originál uzavretých nádobách, ktoré sú bežne dostupné, Cena nealkoholických nápojov býva 1 – 1,5 EUR, pivo stojí 1,5 – 2 EUR. Byť na Kube a neochutnať niektorý zo skvelých a vyhlásených kokteilov by bolo neodpustiteľné – mojito, cuba libre, daiquiri stojí od 2,5 EUR, slávne podniky La Bodeguita a Floridita, ktoré si obľúbil Ernest Hemingway, sú výrazne drahšie.  ČO SO SEBOUVzhľadom na pohodový charakter akcie je možné cestovať s kufrom, batožinu nie je nutné prenášať na dlhé vzdialenosti. Menší ľahký batôžok je ideálny na prehliadky miest. Kvalitné tenisky alebo sandále. Ľahké bavlnené nohavice, krátke nohavice, plavky. Tričko, košeľa s dlhými rukávmi. Slušnejšie oblečenie na večere na Varadere. Opaľovacie krémy, repelenty, hygienické potreby. Pokiaľ budete mať záujem o potápanie a šnorchlovanie, odporúčame vlastnú masku a šnorchel. Miestni ľudia sú veľmi priateľskí. Budú situácie, keď by ste radi niekoho potešili malým darčekom. Ideálne sú perá, tričko, zapaľovač, pre deti cukríky a žuvačky. Radosť urobia a zároveň pomôžu aj základné lieky (na bolesti, nádchu, kašeľ, teplotu, kvapky do očí, nosa atd.), či drogéria. Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, fotoaparáty, financie, cennosti...) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety. ELEKTRINA110/220 V  60 HzNajčastejší typ zástrčky je podľa americkej normy, je teda nutný adaptér. Napätie je nižšie než u nás, dobíjanie bateriek trvá dlhšie a batérie sa rýchlejšie vybíjajú. Novšie hotely už ale operujú na 220 V. TELEFONICKÉ SPOJENIEPokrytie mobilnou sieťou je v Havane, Trinidade aj Varadere bez problémov, mimo miest je pokrytie signálom slabé. Bližšie informácie o možnostiach telefonovania z mobilných telefónov žiadajte u svojho operátora. Aj napriek značným pokrokom v posledných rokoch je medzi telefonickými službami v jednotlivých oblastiach veľký rozdiel. Verejné telefónne automaty sú bežne k dispozícii, a to najmä vo väčších mestách a turistických regiónoch. Mnoho z nich funguje aj na predplatenú debetnú kartu, klasické telefónne karty zoženiete v stánkoch i obchodoch. S väčšinou svetových mobilných operátorov má Kuba uzavreté roamingové dohody, o konkrétnych podmienkach sa radšej informujte doma pred odchodom. Prakticky všetky hotely majú dobre zabezpečený medzinárodný telefonický systém. Medzinárodné hovory z Kuby môžete okrem automatov uskutočniť aj z hotela cez službu „telecorreos“ alebo cez medzinárodného spojovateľa. Ak chcete volať zo zahraničia na Kubu, vytočte predvoľbu krajiny (0053), miestnu predvoľbu a konkrétne číslo. Prístup na internet je trochu obmedzený. K dispozícii ho máte vo väčších hoteloch a v internetových kaviarňach, ktoré sa však nachádzajú len vo väčších mestách a turistických oblastiach. Internetové spojenie sa musí uskutočniť cez satelit, čo je dosť neefektívne a drahé, pretože národná sieť sa nedá napojiť na medzinárodné optické káble. SPREPITNÉOčakáva sa vo výške 10%.  Je zvykom dávať na základe spokojnosti sprepitné vodičovi a miestnym sprievodcom. VALUTOVÉ VYBAVENIE, NAKUPOVANIEMiestnou menou je peso, ako cudzinci však budeme najčastejšie používať tzv. peso convertible, čiže CUC (konvertibilné kubánske peso), je to akási obdoba niekdajších „tuzexových bonov“, ktoré kedysi existovali aj u nás. Hodnota 1 CUC je približne 1 dolár. Mena, ktorou je vhodné vziať si so sebou, sú eurá alebo kanadské doláre. Využitie USD v priamom platobnom styku je zakázané a jeho oficiálna zmena na mieste je veľmi obmedzená. So zmenou Vám pomôže sprievodca. Na Kube je občas tiež možné platiť priamo v eurách aj na ulici, v rezortoch je to samozrejmosťou. Najpohodlnejšie je však platiť aj hotelový účet v CUC. Používaní platobných kariet je mimo hlavných turistických centier obmedzené, preto odporúčame vziať si primeranú hotovosť. Vreckové budete potrebovať okrem nápojov počas poznávacej časti (suma záleží predovšetkým na množstve ochutnávok vyhlásených kubánskych kokteilov) aj na prípadný nákup suvenírov. Cena zájazdu nezahŕňa odletové taxy vo výške 25 CUC, ktorá sa platí na mieste priamo pri odlete. Na Kube  je tiež zvykom odmeniť vodiča prenajatého mikrobusu „tipom“. Výška finančného obnosu závisí od vašej spokojnosti, nie je však povinná. Obvyklá suma je 1–2 EUR/os./deň.  S financiami navyše musia počítať potápači: ceny ponorov sa pohybujú medzi 30 - 50 EUR (cena závisí od počtu ponorov).  Z Kuby si určite budete chcieť priviezť aj kubánske cigary a rum – najlepšia z mnohých značiek je napr. Cohiba (25 ks / 25 – 35 EUR), rum nakúpite od 3,5 EUR, kvalitnejšie značky (napr. Havana club aňejo) od 8 EUR. Obchody zvyknú byť otvorené cez týždeň od 9.00 do 18.00, v sobotu do 12.00. Niekedy spôsobuje miestna dvojitá mena zmätky, takže ak neviete, či je uvedená cena v riadnom kubánskom pese alebo tom zameniteľnom (nazýva sa tiež „turistický dolár“, pre domácich jednoducho „kuk“), radšej sa opýtajte. Len zopár orientačných cien: za kilometer jazdy taxíkom zaplatíte v prepočte 0,50 až 1 USD, za pivo 1-2 USD (kokteily sú drahšie), najesť sa môžete za 2 až 10 USD, podľa druhu jedla a mesta. BEZPEČNOSŤ, ZVYKLOSTI Socialistická Kuba patrí medzi najbezpečnejšie krajiny v Karibiku. Napriek tomu je dobré dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti: nenechávať cennosti na izbách, vo večerných hodinách sa pohybovať v mestách radšej spoločne. Na Kube funguje tzv. „čierny“ predaj kubánskych cigár. Jedná sa o nezákonný predaj tovaru za výhodné ceny. Upozorňujeme však, že bez patričného certifikátu nie je možné cigary vyvážať z krajiny. Spoločenské zvyky- bežným pozdravom je potrasenie rukou - niektorí Kubánci majú dve krstné mená, zvykne sa používať prvé z nich (ak vás sami neupozornia inak) - ako oslovenia použite senor (pre mužov) / senora (pre dámy) - ak vás domáci pozvú na návštevu a obed či večeru, patrí sa doniesť malý darček - v reštaurácii čakajte, kým vás čašník neusadí - účet v reštaurácii zaplatí iba jeden človek a nie každý sám za seba KULTÚRAKuba je pre zahraničných návštevníkov jedinečným kultúrnym zážitkom. Nájdete tu množstvo múzeí zameraných na históriu či kultúru Kuby, môžete obdivovať jedinečnú architektúru, sochárske či maliarske umenie, alebo si zatancovať pri temperamentných rytmoch. Mnohí svetoznámi umelci z oblasti literatúry, maliarstva, baletu, moderného tanca či divadla pochádzajú práve z Kuby. Pravidelne sa tu tiež konajú prestížne kultúrne podujatia, ktoré priťahujú svetovú tanečnú, divadelnú či hudobnú špičku.  Z pravidelných podujatí spomenieme napríklad tradičný festival hudby a tanca Folkcuba, obchodný veľtrh cigár, karibský festival Fiesta del Fuego, festival ibero-americkej kultúry, tanečné podujatie Cubadanza, festival akustickej hudby, medzinárodný baletný festival, známy havanský karneval (zvykne sa konať v období júla a augusta), karneval vo Varadere i Santiagu, jazzový festival či medzinárodný festival latinsko-amerického kina. Vybrať si skutočne máte z čoho. Nesmieme vynechať samozrejme latinsko-americké rytmy, Kuba je totiž synonymom príjemnej a veselej hudby a tanca a práve hudba najlepšie vyjadruje kubánsku mentalitu. Určite vám preto odporúčame navštíviť miestne kluby, diskotéky či kabarety, nachádzajú sa v každom väčšom či menšom meste. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia najmä originálne kubánske rytmy ako mambo, ča-ča, el son či bolero, alebo známa salsa a rumba. Najznámejším tancom je danzón. Najznámejšou kubánskou kapelou v našich končinách je pravdepodobne Buena Vista Social Club. Napriek tomu, že sú to už väčšinou starší páni, nemajú problém jazdiť po svete, koncertovať a šíriť pohodu a dobrú náladu všade tam, kam prídu. Čo sa týka nočného života, bohatý je najmä v turisticky navštevovaných oblastiach, napríklad vo Varadere alebo Havane. Môžete si dať vynikajúce miešané nápoje alebo sa naučiť salsu či mambo, tanečné kurzy sa ponúkajú takmer všade. Alebo sa len nechajte unášať príjemnými rytmami naživo hrajúcej domácej kapely. Kubánci milujú kino a cez víkendy uvidíte pred predajňami lístkov dlhé rady. Môžete si vybrať z rozmanitej svetovej ako aj domácej produkcie, filmy sú však dabované do španielčiny a len zriedkakedy majú anglické titulky. ČO SA DÁ NA KUBE ROBIŤ?Opaľovať saVďaka nádhernému moru a vynikajúcim plážam je Kuba jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v Karibiku. Pobrežné oblasti a pláže, ktorých je tu viac než 300, sú mimoriadne čisté a o prírodu sa domáci ukážkovo starajú. Vďaka priaznivej geografickej polohe má Kuba príjemné počasie takmer celý rok (330 dní slnečného svetla ročne) a vynikajúcu teplotu mora, ktorá je okolo 25 – 29 stupňov. Okrem rušných a obľúbených pláží a turistických centier sa tu nachádzajú aj mnohé panenské pláže umiestnené v tichých oblastiach. Ak však patríte k fanúšikom veľkých známych pláží a oblastí, odporúčame najmä oblasti Varadero, Guardalavaca, Coco, Esmeralda, Largo del Sur alebo Santa María del Mar. Na najväčších plážach a v turistických centrách nájdete všetko to, čo k dovolenke patrí – množstvo hotelov, požičovne áut, potápačské centrá a požičovne potápačských potrieb, obchody či štúdiá krásy. Takisto je zabezpečený denný i večerný program pre deti, výlety do okolia i lekárska služba.Spoznávať krásy prírodyNa Kube sa nachádza nekonečné množstvo oblastí s prekrásnymi prírodnými krásami - je tu viac než 300 chránených oblastí, ktoré zaberajú takmer štvrtinu celkovej rozlohy krajiny. Žije tu mnoho endemitických rastlinných či živočíšnych tvorov a zopár skutočných rarít (medovec menší, považovaný za najmenšieho vtáka na svete (samček váži okolo 1,5 g a meria asi 60 mm), najmenšia žaba na svete, malinký škorpión, ktorý narastie iba do dĺžky 14 mm, či centimeter veľká orchidea).Potápať saKoralové útvary nachádzajúce sa kúsok od kubánskeho pobrežia spolu s prekrásnou podmorskou faunou a flórou sú dôvodom, prečo sa Kuba považuje za raj pre potápačov. Okrem toho sa v kubánskych vodách nachádzajú stovky potopených lodí, takže všetci podvodní dobrodruhovia s chuťou bádať budú nadšení. V ponuke je denné i nočné potápanie a viac než päťsto preskúmaných oblastí. Ak ste sa ešte nikdy nepotápali, nebojte sa, že budete ukrátení o túto jedinečnú aktivitu. Pod dozorom skúsených profesionálov sa naučíte základne techniky potápania a sami objavíte nádherný podmorský svet. Zoznámiť sa s miestnou kultúrouPre Európanov je kubánska kultúra veľkým zážitkom. Kubánci sú veselí, milujú hudbu i tanec a zvyky či tradície sú v nich hlboko zakorenené. Najlepším spôsobom, ako spoznať ľudí a ich kultúru je zamiešať sa medzi nich, počúvať, pozerať sa a vnímať. Veľa vám o nich prezradia aj mnohé múzeá, ktoré sa nachádzajú v rôznych mestách, a zväčša sa venujú témam ako história, revolúcia, hudba, umenie či prírodné vedy.Zaujímavá je tiež miestna architektúra, sochárstvo, maliarstvo, hudobné či tanečné predstavenia.ŠportovaťŠport je na Kube veľmi obľúbenou aktivitou a kubánski športovci sa zúčastnili mnohých olympijských hier a iných svetových podujatí. Národným športom je baseball, obľúbený je aj futbal a loptové hry vo všeobecnosti. Ak sa nabažíte vodných športov, ako napríklad spomínaného potápania, šnorchlovania, plávania či jachtingu, môžete zamieriť do hôr. V niektorých oblastiach sa vyžaduje povolenie, zistite si preto podmienky vstupu do konkrétnej oblasti ešte pred odchodom. Značených chodníkov nie je veľa, dobre vám poslúži miestny sprievodca.  KALENDÁR A SVIATKYAž na Vianoce a Sviatok práce sú všetky národné sviatky spojené s revolúciou či bojom za nezávislosť. Nenájdete tu teda nijaké pre nás a mnohé iné krajiny typické náboženské sviatky.1.1. – Deň oslobodenia, výročie víťazstva revolúcie2.1. – Víťazstvo ozbrojených síl1.5. – Medzinárodný sviatok práce20.5. – Deň nezávislosti25. – 27.7. – Oslavy dňa národného rebelantstva30.7. – Deň mučeníkov revolúcie10.10 - Začiatok vojny za nezávislosť7.12. – Deň padlých pri obrane25.12. – Vianoce JAZYK A PÍSMOOficiálnym jazykom je španielčina, jeden z najrozšírenejších svetových jazykov. Na rozdiel od španielčiny v Španielsku je o čosi mäkšia a melodickejšia, niektoré výrazy sa tiež líšia. V mnohých turistických oblastiach ako napríklad Varadero, v lepších hoteloch a väčších mestách sa dorozumiete aj anglicky, avšak mimo turistických regiónov a v odľahlejších oblastiach vám pomôže iba španielčina. Domáci sú takisto nápomocnejší a príjemnejší ak sa im prihovoríte v ich rodnom jazyku. Základné frázy:Hola / Buenos días – Ahoj / Dobrý deňHasta luego / Adiós – DovideniaQué tal? / Cómo está Usted? – Ako sa máš? / Ako sa máte?Gracias – ĎakujemDe nada – Niet za čoPor favor – ProsímDónde está....? – Kde je....?hospital – nemocnicarestaurante – reštauráciacorreos – poštaoficina de cambio - zmenáreňbano / servicio / aseo – WCestación – stanicaaeropuerto – letiskoCuánto cuesta...? – Koľko stojí...?caro – drahébarato - lacnécerveza – pivocafé - káva 

NAPOSLEDY ZOBRAZENÉ

CACK ŠARIŠ – je zapísaná v Živnostenskom registri č. 708-14581 | IČO: 37469096 | IČ DPH: 1023448294 | Námestie slobody 56, 083 01 Sabinov, Slovensko
Orgán dozoru: Slovenská obchodná inšpekcia, Inšpektorát SOI pre Prešovský kraj, Obrancov mieru 6, 080 01 Prešov | Informácie o ochrane osobných údajov

© CACK ŠARIŠ 2002 – 2018, Všetky práva vyhradené | utorok, 16. októbra 2018