Perex

Paláce miestnych  Maharádžov a Maharání, jeden z ôsmich divov sveta a symbol veľkej lásky Tádž Mahal, najznámejšie indické gháty, miestne legendy, ženy v pestrofarebných sárí. To všetko je India a jej najznámejšie miesta, ktoré objavíte za pár dní. 

Úvod

8-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

3* hotely

Stravovanie

raňajky, možnosť doobjednať polpenziu

Doprava

letecká

Cena zahrňuje

Leteckú dopravu z Viedne. Transfer BA-letisko-BA. Miestne transfery. 6x ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami. Vstupy do pamiatok. Jazda na slonoch (podľa dostupnosti) alebo džípoch (pevnosť Amber). Silvestrovský večer. Sprievodca CK SATUR.

Cena nezahrňuje

Stravu a nápoje nezahrnuté v programe. Prepitné vodičom a sprievodcom. Cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 450 EUR. Vstupné vízum 80 EUR.

Ostatné doplatky

Príplatok za jednolôžkovú izbu 230 EUR. Príplatok za polpenziu 100 EUR.

Upozornenie

Možnosť predĺženia pobytu v GOA - pobyt pri mori, na ANDAMANSKÝCH OSTROVOCH - pobyt pri mori alebo AJURVÉDICKÝ POBYT v Kerale.ANDAMANSKÉ OSTROVYJeden z posledných rajov na zemi. Biele piesočnaté pláže, priezračné more, fantastické koralové útesy, slnko, palmy a všadeprítomný pokoj. To sú Andamany. Ležia cca 200 km od thajského pobrežia, ale patria k Indii. Sú ideálnym miestom na potápanie, leňošenie na pláži a najmä, nestretnete sa tu s výdobytkami modernej doby. Dodnes na niektorých ostrovoch žijú domorodci, ktorí sa bránia styku s civilizáciou. Vstup pre turistov je aj dnes značne obmedzený, čiže preplnené pláže tu neexistujú. Centrom ostrovov a vlastne aj jediným mestom je Port Blair. Nefunguje tu takmer žiadna infraštruktúra, doprava je nepravidelná, nepoznajú tu otváracie hodiny v obchodoch, ale zato tu nájdete najkrajšie pláže v Indii.

Poznámka

Počas sviatkov môžu byť niektoré múzeá, pamiatky zatvorené. Slony pri pevnosti Amber nie sú počas niektorých miestnych sviatkov dostupné.

Program 1. deň

Odlet z Európy.

Program 2. deň

Prílet do Dillí. Indiu začneme spoznávať od hlavného mesta. Prehliadka Starého a Nového Dillí – Červená pevnosť, Piatková mešita – najväčšia indická moslimská svätyňa, Prezidentský palác, oficiálna rezidencia prezidenta, prejdeme bulvárom Rajpath, ktorý je miestom konania všetkých oficiálnych ceremónií, navštívime areál Kutub Minár s povestným nehrdzavejúcim 72 metrov vysokým minaretom.

Program 3. deň

Budeme pokračovať v prehliadke Dillí.

Program 4. deň

Agra, bývalé hlavné mesto mughalskej ríše. Pred sebou máme prehliadku tohto nádherného mesta, skvostu architektúry a jedného z ôsmych divov sveta – chrámu Tádž Mahal, ktorý nechal z bieleho mramoru postaviť sultán Šahdžahán pre svoju milovanú manželku Mumtáz Mahal. Stavba trvala 22 rokov a do dnešných čias je symbolom veľkej lásky. Podvečer navštívime Červenú pevnosť s mramorovými pavilónmi, jeden z vrcholov staviteľstva Mughalov, ktorá dodnes rozpráva ich príbehy.

Program 5. deň

Cestou do Džajpúru sa zastavíme v bývalom sídelnom meste sultána Akbara – Fatehpur Sikri, pozrieme si palác z červeného pieskovca so známymi pavilónmi Paňč Mahal a Dívaní-chás,  astrologické observatórium vybudované maharadžom Džaj Sihn II., kde sa cisár oddával veciam vedeckým a ezoterickým, Mestský palác s múzeom. Večer sa prejdeme Džajpúrom, ktorý je volaný i „ružovým mestom“.

Program 6. deň

Deň začneme prehliadkou pevnosti Amber (sídlo radžastanských maharadžov), známej svojimi medovo sfarbenými palácmi, situovanými na vrchoch Aravalli, kam sa dostaneme na slonoch alebo na džípoch, čo bude nezabudnuteľný zážitok. Pozrieme so Zrkadlovú sieň a Sieň radosti. Veľmi silný dojem v nás zanechá Hawa Mahal „palác vetrov“, ktorý bol sídlom džajpúrskych maharání.

Program 7. deň

Presunieme sa opäť do Dillí, podľa voľného času ešte prehliadka mesta. Transfer na letisko k medzinárodnému odletu do Európy. Pre záujemcov možnosť predĺženia pobytu v Goa, ajurvédskych ciest v Kerale alebo pobytu na nádherných Andamaských ostrovoch (cena na vyžiadanie v CK).

Program 8. deň

Odlet do Európy.

TERMÍN

11.03. - 18.03.2018

MIESTO A ČAS NÁSTUPU

Odchod transferového autobusu na letisko Schwechat bude dňa 11. marca 2018 o 11:45 hod. z parkoviska pred Istropolisom, Trnavské mýto, Bratislava. K transferu sa prosím dostavte včas,  min. 15 minút pred plánovaným odchodom.  Účasť na spoločnom transfere prosím nahlásiť obratom u predajcu. Pre klientov, ktorí nevyužijú spoločný transfer: na letisko Schwechat sa dostavte s dostatočným časovým predstihom (2 hod. pred odletom). Check-in prebieha individuálne pri pultíkoch spol. EMIRATES, terminál 3, check-in pulty (301-313).

SPRIEVODCA

Po prílete do Dillí Vás bude pred východom z letiska čakať Vaša sprievodkyňa s tabuľkou SATUR TRAVEL.Sprievodca: ZUZANA ZWIEBEL MAGDOVÁ, kontakt:  +919037299527

DOPRAVA

Leteckú dopravu zabezpečuje spoločnosť EMIRATES z Viedne. z / do 11.3.2018  EK128 VIE DXB  14:55 23:35 12.3.2018  EK510 DXB DEL  04:00 08:4018.3.2018  EK511 DEL DXB  10:35 13:0018.3.2018  EK125 DXB VIE  16:50 20:00 Všetky uvedené časy sú miestne!V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, je za vzniknutú skutočnosť zodpovedná letecká spoločnosť. Klient je vtedy povinný sa riadiť pokynmi zamestnancov leteckej spoločnosti. Prípadnú reklamáciu je klient povinný riešiť si vo vlastnom mene priamo s leteckou spoločnosťou na základe predloženia všetkých dokladov.

DOLEŽITÉ UPOZORNENIE - BATOŽINA

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 30 kg (1 ks/osoba), príručnej batožiny maximálne 7 kg (vrátane laptopu).  Batožinu si podávate do cieľovej destinácie – Dillí.Pri batožine si treba dávať pozor na tekuté predmety a tekutiny, ktoré sa môžu v príručnej batožine prepravovať iba ak sú splnené podmienky: max 100 ml/1 ks, spolu max 1 l. Všetky tekuté predmety musia  (napr. krémy, zubná pasta, parfum, toaletné vody, gély, spreje) musia byť zabalené v priehľadnom vrecku. Jedna osoba môže mať 1 plastové vrecko. Pri kontrole príručnej batožiny treba toto vrecko vytiahnuť. Výnimku v rámci prepravy tekutín tvoria:-       lieky, ktoré potrebuje cestujúci užiť počas letu (recept alebo potvrdenie ošetrujúceho lekára)-       špeciálna strava pre chorých cestujúcich (napr. v prípade špeciálnej diéty)Po prílete a po absolvovaní colnej a pasovej kontroly si vyzdvihnite batožinu a skontrolujte si ju. Prípadné poškodenie, resp. stratu nahláste ihneď pri okienku leteckej spoločnosti, ktorou ste leteli. Nezabudnite prosím, že ak by sa vyskytol akýkoľvek problém s batožinou (poškodenie, neskoré doručenie, strata), pre následné riešenie s leteckou spoločnosťou; resp. poisťovňou je nutné mať doklad (tzv. PIR Report) z letiska. Tento je nutné vybaviť ihneď po prílete, skôr, ako opustíte príletovú halu. Bez tohto dokladu nie je následné riešenie možné.  

BEZPEČNOSTNÉ PRAVIDLÁ NA LETISKÁCH

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny. Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesy tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny.Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.  

PODMIENKY VSTUPU A VÍZA

Na vstup do Indie je potrebný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do krajiny a platné vízum (aktuálne udelené eTV – elektronické vízum).  Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje s výnimkou cestujúcich, ktorí v 6-tich dňoch pred vstupom na územie Indie navštívili alebo len tranzitovali cez Afriku, Južnú Ameriku alebo Papuu Novú Guineu. Tí musia predložiť platné potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici. Turistovi, ktorý toto potvrdenie (medzinárodný očkovací preukaz) nepredloží, hrozí bez výnimky až 6 dňový karanténa. Víza na hraniciach (letiskách) sa nevydávajú. Na hraničnom priechode je cudzinec povinný vyplniť formulár, ktorého prvá časť slúži na štatistické a evidenčným účely a druhá ako colné a devízové vyhlásenie. Prvá sa odoberá pri pasovej kontrole , druhá sa odovzdá colníkom. Do niektorých oblastí je vstup cudzincom zakázaný (oblasť okolo indo - pakistanskej hranice, niektoré severovýchodnej indické zväzové štáty, vybrané prírodné rezervácie a vysokohorské oblasti), do ďalších je cudzincom povolený vstup s povolenkou " Restricted Area Entry Permit ", ktorú vydáva indická ambasáda alebo komisár príslušného indického zväzového štátu.

UBYTOVANIE A STRAVOVANIE

Dillí – hotel RED FOX AEROCITYAgra – hotel ATULYA TAJJaipur – hotel RED FOX Počas zájazdu je stravovanie zabezpečené formou raňajok, za doplatok formou polpenzie. 

PROGRAM ZÁJAZDU

1. deňOdlet z Viedne cez Dubaj do Indie. 2. deň Prílet do Dillí v ranných hodinách. Indiu začneme spoznávať od hlavného mesta. Prehliadka Starého a Nového Dillí – Červená pevnosť, Piatková mešita – najväčšia indická moslimská svätyňa, Prezidentský palác, oficiálna rezidencia prezidenta, prejdeme bulvárom Rajpath, ktorý je miestom konania všetkých oficiálnych ceremónií, navštívime areál Kutub Minár s povestným nehrdzavejúcim 72 metrov vysokým minaretom. 3. deňBudeme pokračovať v prehliadke Dillí, voľno.  4. deň Agra, bývalé hlavné mesto mughalskej ríše. Pred sebou máme prehliadku tohto nádherného mesta, skvostu architektúry a jedného z ôsmych divov sveta – chrámu Tádž Mahal, ktorý nechal z bieleho mramoru postaviť sultán Šahdžahán pre svoju milovanú manželku Mumtáz Mahal. Stavba trvala 22 rokov a do dnešných čias je symbolom veľkej lásky. Podvečer navštívime Červenú pevnosť s mramorovými pavilónmi, jeden z vrcholov staviteľstva Mughalov, ktorá dodnes rozpráva ich príbehy. 5. deňCestou do Džajpúru sa zastavíme v bývalom sídelnom meste sultána Akbara – Fatehpur Sikri, pozrieme si palác z červeného pieskovca so známymi pavilónmi Paňč Mahal a Dívaní-chás,  astrologické observatórium vybudované maharadžom Džaj Sihn II., kde sa cisár oddával veciam vedeckým a ezoterickým, Mestský palác s múzeom. Večer sa prejdeme Džajpúrom, ktorý je volaný i „ružovým mestom“. 6. deň: Deň začneme prehliadkou pevnosti Amber (sídlo radžastanských maharadžov), známej svojimi medovo sfarbenými palácmi, situovanými na vrchoch Aravalli, kam sa dostaneme na slonoch alebo na džípoch, čo bude nezabudnuteľný zážitok. Pozrieme so Zrkadlovú sieň a Sieň radosti. Veľmi silný dojem v nás zanechá Hawa Mahal „palác vetrov“, ktorý bol sídlom džajpúrskych maharání. 7. - 8. deňPresunieme sa opäť do Dillí. Odlet do Viedne cez Dubaj. Zmena programu vyhradená. 

ORIENTAČNÉ CENY VSTUPOV

Všetky vstupy do miest uvedených v programe sú zahrnuté v cene zájazdu.

DOPORUČENIA A UPOZORNENIA

Na drobné výdavky  a stravu odporúčame mať so sebou hotovosť cca 300 EUR (400 USD). Miestnych, najmä deti, potešia drobné darčeky (perá, farbičky, cukríky, čokolády a pod.).

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE O KRAJINE

Oficiálny názov: Indická republika (Bhárat ganarádžj) Neoficiálne skrátený názov: IndiaRozloha: 3 287 263 km2Obyvateľstvo: 1 210 mil (sčítanie obyvateľov v roku 2011)Hlavné mesto: Naí Dillí, Dillí, New Delhi (cca. 14 miliónov obyvateľov)Štátne zriadenie: federatívna republikaÚzemné členenie: 28 zväzových štátov, 6 union teritórií a teritórium hlavného mestaJazyk: úradným jazykom India je štandardná hindčina (ovláda ju cez 40 % obyvateľstva), angličtina  je druhým uznaným úradným jazykom. India uznáva 14 miestnych úradných jazykov a viac ako 850 miestných jazykov a dialektov. Náboženstvo: 80 % hinduisti, 13,4 % moslimovia, 2,3 % kresťania, 1,9 % sikhovia,  budhisti a iné.Časové pásmo: GMT / UTC + 5,5 hodín.; Oproti SR teda +4,5 hodín, (+3,5 hodín v dobe letného času) 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

CLO, DOVOZ, VÝVOZNávštevník môže bezcolne doviezť veci osobnej potreby, osobné šperky, fotoaparát, videokameru, notebook, dvoje okuliare, hudobný nástroj alebo walkman, ďalekohľad, rádio alebo magnetofón; tieto predmety musia byť opäť vyvezené . Pri drahších osobných veciach sa odporúča vyplniť formulár TBRE (Tourist Baggage Re-Export Form) a nechať si ho potvrdiť colníkom, tí dovoz zvyčajne zaznamenajú aj do cestovného pasu . Ako darčeky alebo pre vlastnú potrebu si smiete doviezť maximálne 200 cigariet alebo 50 cigár alebo 250 g tabaku, 2 litre vína a 1 liter tvrdého alkoholu, ďalej 0,25 l toaletné vody , 30 ml parfumu a potraviny do hodnoty 8000 INR . Všetky ostatné veci podliehajú clu. Dovážať sa nesmú narkotiká a zbrane, ďalej je zakázaný vývoz alebo dovoz divoko žijúcich živočíchov, niektorých mušlí, hovädzieho mäsa, loja a tuku živočíšneho pôvodu. Ďalej je zakázaný vývoz a dovoz obscénnych a pornografických materiálov, máp a literatúry s nesprávne zanesenými indickými hranicami, narkotiká a psychotropné látky, tovary získané nelegálne a chemikálie zakázané konvenciou OSN z roku 199. Cestujúci je povinný oznámiť dovoz peňazí nad 5.000 USD v hotovosti alebo 10.000 USD v cestovných šekoch (vrátane cenností hodnotou presahujúcich 5.000 USD). Konkrétne sumy sa vypisujú do formulára CDF (Currency Declaration Form), ktorý dostanete na colnej kontrole; potvrdený formulár je podmienkou pre spätný vývoz meny, maximálne v hodnote, ktorá bola dovezená. Bez vývozného cla možno z Indie vyviezť všetky veci, ktoré boli do Indie cestujúcim dovezené, ako veci osobnej potreby a suveníry. Nelegálny je vývoz zvieracích koží, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí a zlata a drahých kovov v inej forme ako klenoty. Vyvážať sa nesmú nespracované santalové drevo, predmety umenia a remesiel staršie ako 100 rokov, rukopisy a dokumenty staršie ako 75 rokov a predmety umeleckej alebo estetickej hodnoty. Dovoz aj vývoz indických rupií je nelegálny. Šperky zo zlata - s výnimkou dovezených so súhlasom colníkov - môžu byť vyvezené v hodnote do Rs 2.000, iné šperky v hodnote do Rs 10.000 (potrebné overiť). Nesmú sa vyvážať divé indické zvieratá ani výrobky z nich, s výnimkou výrobkov z parohov a pávieho peria. Všeobecne platí obmedzenie dané dohodou o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES). ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ, OČKOVANIE, HYGIENALekárska starostlivosť v Indii je v porovnaní so slovenskou na nízkej úrovni a nemocnice zodpovedajúce európskemu štandardu sú len vo veľkých mestách. Vzhľadom k tomu, že zdravotnú starostlivosť si cestujúci musí hradiť sám a v hotovosti, alebo platobnou kartou, pričom lekárska starostlivosť je pomerne drahá, je dôležité mať uzatvorené kvalitné cestovné zdravotné poistenie na celú dobu pobytu. Jeho rozsah a podmienky sa dozviete pri kúpe zájazdu.V prípade ošetrenia je nevyhnutné nechať si vystaviť lekársku správu s diagnózou a uschovať všetky originály účtov, receptov a ďalších prípadných dokladov (napr. rtg snímok) pre neskoršie rokovania s poisťovňou. Následná refundácia je možná len v prípade, že na ošetrenie dôjde v zmluvnom zdravotníckom zariadení medzinárodnej poisťovne. Očkovanie záleží na spôsobe cestovania a miestach pobytu. Ak sa budete pohybovať vo väčších mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi, nie je zvláštne očkovanie potrebné. Odporúčame poradiť sa minimálne 6 týždňov pred cestou s odborným lekárom, ktorý vám prípadne odporučí očkovanie proti brušnému týfusu, poliomyelitíde a žltačke typu A alebo B, popr. proti meningitíde a japonskej encefalitíde. Samozrejmosťou je očkovanie proti tetanu. Okrem veľkých miest a štátov Himáčalpradéš, Džammú, Kašmír a Sikkim hrozí aj riziko nákazy maláriou. Pribaľte si účinný repelent a za súmraku a v noci sa zbytočne nepohybujte vonku, noste dlhé rukávy a nohavice, používajte repelenty a spite pod moskytiérou. V prípade hnačkových ochorení ide spravidla o tzv. cestovnú hnačku, ale ak po 2 až 3 dňoch neustane, vyhľadajte lekára. V severnej Indii hrozí meningitída. Zriedkavejšie sa vyskytuje horúčka dengue, japonská encefalitída a leptospiróza. V prírode dajte pozor na uštipnutie jedovatými hadmi, pavúkmi a uhryznutie opicami. Tiež voľne pobehujúce psy môžu byť nakazené besnotou. Vysoké je riziko nákazy HIV. Lekárne bývajú otvorené zvyčajne 9.00 - 19.30. Za lieky sa platí v hotovosti, antibiotiká sú len na predpis. Hoci možno niekedy kúpiť základné lieky aj v hotelovej ordinácii, nezabudnite si vziať v dostatočnom množstve lieky, ktoré pravidelne užívate, najlepšie v originálnom balení. Pri pobyte pri mori a na horách dajte pozor na úpal (spôsobený príliš dlhým pobytom na slnku) alebo úpal (celkové prehriatie organizmu). Je bezpodmienečne nutné chrániť kožu opaľovacími krémami s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu, nevystavovať sa slnku cez poludnie (opálite sa aj v tieni), nosiť pokrývku hlavy a slnečné okuliare, a hlavne dostatočne piť, minimálne 3 - 4 litre tekutín denne; v lekárni kúpite rehydratačný soli, alebo aj iontové nápoje a vo vode rozpustné multivitamíny. Voda z kohútika zásadne nie je pitná. Pite výhradne kupovanú balenú vodu, s neporušeným uzáverom. Všetko ovocie a zeleninu pred konzumáciou umyte pitnou vodou alebo olúpte. Počítajte s tým, že nie všade sú k dispozícii verejné toalety. Toaletný papier majte vždy po ruke, na indických toaletách ho nenájdete.  KLIMATICKÉ PODMIENKYKlíma v Indii závisí na vzdialenosti od rovníka a konkrétnych geomorfologických podmienkach. Na severe v Himalájach je vysokohorské (nie veľmi teplé letá a dlhé chladné zimy), na väčšine územia tropické monzúnové (veľmi horúce letá a mierne zimy) a na západe púštne (horúco bez zrážok po celý rok ). Obvykle sa rozlišujú tri ročné obdobia: " leto " od marca do júna, "obdobie dažďov" (juhozápadný monzún) od júna do konca septembra a "zima" (severovýchodný monzún) od septembra do marca. Leto je horúce a suché, s dennými teplotami až 40 – 50 °C v tieni, v noci okolo 30 °C. Počas monzúnu býva vo dne 25 – 28 °C, až 100 % vlhkosť vzduchu a niekoľkokrát denne sa opakujú výdatné zrážky, pričom najviac prší na juhu. V zime sú priemerné teploty v Dillí vo dne 20 °C, v noci 10 ° C; v Himalájach klesajú pod nulu a sneží. Teplota vody v Indickom oceáne je celoročne okolo 28 - 29 °C.Indické ministerstvo pre meteorológiu:http://www.imd.ernet.in  BATOŽINACestujte naľahko, budete slobodnejší! Idete si užívať, nesťahujete sa. Pevný stredne veľký uzamykateľný kufor opatrite visačkou so svojím menom. Lístok s menom, adresou a telefónnym číslom vložte aj dovnútra. Do odbavovanej batožiny uložte všetky ostré predmety ako vreckový nôž, nožničky, pilník na nechty a pod, ktoré nesmiete vziať so sebou do kabíny lietadla. Ako príručná batožina sa najlepšie osvedčil pevný turistický batoh na veci, ktoré chcete alebo potrebujete mať stále pri sebe (napríklad lieky, ktoré užívate pravidelne). Neberte si tašky do ruky alebo dokonca kabelky, prekážajú a ľahko ich niekde zabudnete.PODMIENKY PREPRAVY NA VNÚTROŠTÁTNYCH LINKÁCHPočas prepravy miestnymi leteckými linkami je limit na batožinu: cena letenky v ekonomickej triede zahŕňa – 15kg batožinu v odbavovacom priestore v lietadle na osobu. Za každý kilogram naviac sa platí INR 250 (vrátane všetkých daní). Limit na príručnú batožinu je 6 až 7 kg.  Nadbytočné kilogrami sa uhrádzajú priamo na letisku v hotovosti. OBLEČENIEOblečenie by malo byť príjemné a praktické, najlepšie ľahké bavlnené alebo zmesové. Pribaľte aj ľahké dlhé nohavice a košeľu s dlhým rukávom, dámy dlhšie  šaty alebo pohodlnú sukňu. Vezmite dvoje sandále, športové na vychádzky a elegantnejšie do hotela . Pre prípadnú návštevu mešity alebo iných cirkevných stavieb je pre dámy, ale aj pánov, ideálny sarong, obdĺžnikový kus látky, do ktorého možno zahaliť ramená i kolená. Najmä ženám sa neodporúča vyzývavé oblečenie (priesvitné šaty, odhalené brucho a hlboké výstrihy). Vstup do verejných budov je povolený len v náležitom oblečení – zahalené ramená a kolená. Do mnohých chrámov je nutné sa vyzuť (odporúčame ponožky), ale do niektorých je povolený vstup len naboso. Nezabudnite si vziať opaľovací krém s vysokým faktorom, pokrývku hlavy, plavky a náhradné dioptrické okuliare, ak ich nosíte. Určite využijete fľašu na pitie, repelent a dáždnik, ktorý môžete využiť aj ako slnečník. PENIAZE, MENA, BANKY A PLATBA KARTOUMiestnou menou je indická rupia (INR, Rs), 1 rupia = 100 paisov. Bankovky majú hodnoty 5,10, 20, 50, 100, 500 a 1000 rupií, mince sú v hodnote 5, 10, 20, 25 a 50 paisov a 1, 2 a 5 rupií; v praxi je najmenší používanou mincí 50 paisov. Vzhľad mincí i bankoviek sa líši podľa edície; na bankovkách je ich hodnota napísaná v niekoľkých jazykoch.Zmenárne na medzinárodných letiskách mávajú nepretržitú pracovnú dobu. Banky bývajú otvorené od pondelka do piatku 10.00 - 15.00 , v sobotu 10.00 - 12.00. Bankomaty sú v Indii bežne dostupné, ale mimo turistických stredísk často nefungujú, preto sa zásobte dostatočnou hotovosťou. Platobné karty (Visa, Master Card, Eurocard, American Express) sú akceptované len v hoteloch vyšších kategórií alebo v niektorých kamenných obchodoch (prevažne v luxusných turistických obchodoch so suvenírmi a umeleckým tovarom), v menších miestach však budete potrebovať hotovosť. Cestovné šeky zamení (takmer) každá indická banka.Výmena cestovných šekov na hotovosť je však nie veľmi výhodná. Cestujúci môžu do Indie doviezť akékoľvek množstvo cudzej meny za podmienky, že po príchode urobia colným orgánom vyhlásenie prostredníctvom formulára o privážanej mene. Colný formulár je potrebné vyplniť, ak suma dovážanej meny presahuje 10.000 USD alebo jej ekvivalent v inej mene a/alebo ak celková hodnota bankoviek zahraničnej meny je 5.000 USD alebo jej ekvivalent v inej mene. Bezproblémová je výmena amerických dolárov a euro; ďalšie svetové meny je možné meniť len na letisku alebo vo veľkých mestách, pričom vždy uplatníte len nové bankovky s ochranným prúžkom. Niektoré služby (letenky, lístky na vlak a podobne) môžu cudzinci platiť len v USD. Odporúča sa vymieňať peniaze postupne podľa potreby, pretože zostávajúce rupia je ťažké zameniť aj na letisku. Spätná mena rupií na cudziu menu je možná len v niektorých bankách (napr. na hraničných priechodoch) a je potrebné predložiť potvrdenie o prvotné výmene (niekedy je požadované aj pri platbe v rupiách), preto ho uschovajte po celú dobu pobytu. Meniť hotovosť mimo banky alebo registrovaných zmenární je protizákonné a najmä pri spätnej zmene rupií na USD môžete dostať falošné doláre.  CENYCeny základných potravín sú o niečo nižšie ako na Slovensku. Balené potraviny majú štátom stanovené maximálne ceny (" Maximum Retail Price ") uvedené na obaloch; v jednotlivých zväzových štátoch sa môžu líšiť. Supermarkety nájdeme len v najväčších mestách. Dovážaný tovar je drahý. Uvedené ceny sú len orientačné a môžu sa líšiť lokálne, sezónne aj v konkrétnych podnikoch. Treba tiež počítať s infláciou, ktorá je pre potraviny vyššia než jej celková priemerná hodnota.V obchode: voda balená/ minerálna 1,5 l = od INR 20-30, Cola , fanta 2 l = od INR 30 (v reštauráciach aj INR 100), ovocný džús 1 l = INR 150, miestne pivo 0,33 l / fľaškové 0,5 l = od INR 150, miestny rum 0,2 l = INR 100, mlieko 1 l = INR 30, bochník chleba = INR 30, jogurt = INR 30, kukuričné lupienky 475 g = INR 250, čokoláda 35 g = INR 30sušienky 100 g = od INR 30, čaj Lipton Darjeeling 250 g = INR 150, ovocie, zelenina 1 kg = INR 20 - 30, paradajky 1 kg = INR 25, banán 1 kg = INR 30-40, jablká 1 kg = INR 150, pomaranča 1 kg = INR 90, papierové vreckovky = INR 5 - 10 STRAVOVANIE Indická kuchyňa sa právom považuje pre svoju pestrosť a paletu chutí za jednu z najlahodnejších. Indovia používajú mnohé nám neznáme druhy korenia a prekvapivé zmesi z tých známych. Kuchyňa sa do značnej miery líši teritoriálne (severná je pikantnejšia, južná jemnejšia) i podľa príslušnosti k náboženským skupinám. Zelenina i ovocie sú dostupné v hojnej miere, ale pred konzumáciou je potrebné ich starostlivo umyť balenou vodou. Balená voda je k dostaniu vo všetkých turistických miestach za cca INR 20 –30. Raňajky v hoteloch majú charakter kontinentálny, súčasťou je čaj, káva alebo džús. Indický čierny čaj – “Masala Tsai” sa tradične varí v mlieku a dosladzuje sa veľkým množstvom cukru. Obedy a večere v miestných reštauráciach tzv. “Meal” alebo “Thali” sa pohybuje od INR 40 a vyššie za vegetariánske jedlo a INR 100 za nevegetariánske jedlo. V turistických reštauráciach to môže byť až desať krát drahšie, ale vynahradené hygienickejšími podmienkami a príťažlivejším sedením a výzdobou. Jedlá sa väčšinou podávajú na guľatom podnose a turisti dostanú príbor; miestni jedia zvyčajne rukami z banánového listu, ktorý sa potom zahodí. Po jedle žuvajú  betelový list stočený do rolky, naplnený troškou vápna, klinčekmi, anízom, kardamónom alebo kokosovou dreňou. SPREPITNÉ V luxusných hoteloch a reštauráciách býva započítané v konečnej cene (asi 10%), ale sprepitné očakávajú najatí šoféri a sprievodcovia (približne 2 USD na osobu a deň). Malý darček, resp. peniaze, sa dávajú pri odchode z chrámu. Prepitné je povinné prakticky za akúkoľvek službičku, počnúc strážením topánok odložených pred chrámom. Nosičom na letisku alebo v hoteli sa dáva asi INR 50 na batožinu; v reštaurácii vo výške 5 až 10% z účtu, podľa kategórie a výšky útraty; ak však nechcete, prepitné dať nemusíte.  NÁKUPY A SUVENÍRYK typickým indickým suvenírom patria kašmírové šály a šatky, mušelín a hodváb, vyšívané a batikované látky, farebné sárí, strieborné šperky, ručne tkané koberce, sklo, kožené výrobky (bundy, kabelky, peňaženky, opasky), drevorezby, obrázky s indickou tématikou, sošky hinduistických bohov a bohýň z ťavej kosti (dreva, hliny, kovu i mramoru), výrobky z bambusu a rákosia, predmety z mosadze a sandále z ťavej alebo byvolej kože; ďalej čaj a koreniny, likér " feni " výrobky z orieškov kešu, vonné tyčinky, mydlá, kúpeľové soli a tradičný parfum attar. Originálne šperky sa vozia z Jaipuru, ktorý je centrom brúsičstva drahých kameňov a používajú sa tu tradičné techniky mínákárí (emailovej umenie) a kundankárí (vykladanie drahými kameňmi). Nekupujte väčšie množstvo predmetov zo striebra , slonoviny ani pávieho peria. Európske supermarkety nehľadajte, nakupuje sa väčšinou na trhoviskách, kde sa zjednáva. V klasických a hotelových obchodoch sú ceny fixné. Väčšina obchodov je otvorená od 9.00 - 20.00. Zatváracie dni závisia na tom, akého je majiteľ náboženstva. Alkohol možno kúpiť len v obchodoch s licenciou na jeho predaj. MIESTNA DOPRAVAMestská autobusová doprava funguje iba vo veľkých mestách, ale napr. v Dillí zabezpečuje dopravu 60 % všetkých cestujúcich; tiež pre Mumbaí a Kalkatu je kľúčová. Minibusy sú o niečo drahšie ako autobusy. Problémom sú neoznačené zastávky a len miestnym jazykom napísaná cieľová stanica busu na prednom skle. Miesta vpredu bývajú vyhradené ženám a deťom. Cestovné vyberá sprievodca alebo vodič.Električky: Jazdia len v Kalkate (asi 28 liniek); sú pomalé a uvažuje sa o ich zrušení. Metro: Bolo vybudované v Kalkate (jedna linka, 17 staníc) a v Dillí (tri linky, 59 staníc ; plánuje sa predĺženie). V Dillí spája metro aj staré a nové mesto.Taxi: Hoci sú ceny taxi fixné, stanovené vyhláškou, požadujú taxikári najmä po turistoch premrštené ceny. Veľmi sa odporúča využívať štátny systém "Prepaid Taxi"  kedy za cestu dopredu zaplatíte pri špeciálnej prepážke a taxi je vám určené, čo funguje na medzinárodných letiskách a väčších vlakových staniciach. Inak vždy dohodnite cenu dopredu a zjednávajte. Ani taxameter nemusí byť dobre nastavený a trasu taxíku sa odporúča počas jazdy, pokiaľ možno kontrolovať. Cenu sa odporúča vopred konzultovať s hotelovou recepciou .Rikša, cyklorikša: Trojkolesové vozidlo ťahané ľudskou silou, kedy obsluha beží alebo šliape na bicykli . Variantom je autorikša, to isté v motorizovanej podobe, pre tri až štyri osoby. Cenu je nutné vyjednať dopredu, obvykle je 0,25 eura za kilometer. Tonga je dvojkára ťahaná koňom, pony alebo oslom. TELEFONICKÉ SLUŽBYMiestne a diaľkové telefonické služby sú k dispozícii po celej krajine. Služby mobilnej telefonickej siete sa poskytujú vo veľkých mestách. Ak chcete uskutočniť medzinárodný hovor, najprv vytočte medzinárodné smerové číslo (00), potom smerové číslo krajiny, následne smerové číslo oblasti (ak je to potrebné) a nakoniec príslušné číslo. Napríklad ak chcete zavolať z Indie do Bratislavy, vytočte 00, potom 4212 (smerové číslo Slovenskej republiky + smerové číslo Bratislavy) a nakoniec príslušné číslo.Rôzne časti Indie sú tiež dobre spojené so zvyškom sveta faxom a cez Internet (Kódy STD).Medzinárodná predvoľba: +91Dôležité telefónne čísla: polícia (100) , prvá pomoc (102), hasiči (10), tiesňová linka pre ženy (1091), linka pre ohlásenie znásilnenia ( 01123370557) MIESTNA MOBILNÁ SIEŤ A MOBILNÉ PRIPOJENIE NA INTERNETSlovenskí mobilní operátori majú v Indii partnera. Na ceny a aktuálnu dostupnosť siete sa informujte u poskytovateľa služieb. Mobil musí byť trojpásmový. Pri dlhšom pobyte sa odporúča zakúpenie miestnej SIM karty. Ak si chcete zakúpiť miestnu  mobilnú SIM kartu, môžete tak urobiť v ktorejkoľvek pobočke miestnych mobilných operátorov. Nám sa osvedčil Airtel. Ceny za miestne hovory sú minimálne a zahraničné hovory podstatne lacnejšie. SMS v rámci Indie stojí INR 1 a do zahraničia INR 5. (Pozor, ceny v jednotlivých indických štátoch sa môžu líšiť). Mobilné neobmedzené internetové pripojenie vás bude stáť INR 149. Čo potrebujete? Pripravte si – fotografiu na pas, kópiu vašeho pasu a víz. Po zaplatení bude vasa karta aktivovaná do 20 minút. INTERNETInternetové kaviarne sa nachádzajú v turistických oblastiach a väčších mestách; ceny začínajú na 10 INR, bežná cena je 20 - 30 INR za hodinu, záleží aj na lokalite. Niekedy sú pre cudzincov ceny vyššie ako pre miestnych a kvôli bezpečnosti vo väčšine internetových kaviarní si od vás vypýtajú pas. Pripojiť notebook je možné v hoteloch vyššej kategórie buď cez modem, alebo cez miestnu sieť. Pre pripojenie k internetu je možné zakúpiť predplatenú kartu. Pozrite si tiež pripojenie cez mobilnú telefónnu sieť. ELEKTRICKÁ ENERGIAElektrické napätie je 220 V, 50 Hz, výnimočne aj iná sústava. Zásuvky sú viacnásobného typu - najčastejšie podľa starej britskej normy, na 3 okrúhle kolíky, ktoré sú však o niečo silnejšie než európske, takže slovenské zástrčky môžu byť v zásuvke "voľné" a kontakt nedokonalý. Ďalšími typmi sú zásuvky zhodné so slovenskými a zásuvky podľa novej britskej normy s tromi hranatými kolíkmi. Sieť je preťažená a India nemá dostatok elektriny, takže výpadky prúdu sú bežné; je dobré sa vybaviť baterkou. Odporúča sa univerzálny adaptér. FOTOGRAFOVANIE A FILMOVANIEFotografovať štátne hranice, mosty, letiská, vojenské objekty, vojakov a príslušníkov polície je zakázané; zákazy - väčšinou sprevádzané zrozumiteľným piktogramom - zásadne rešpektujte. Fotografovať sa nesmie v interiéri mauzólea Taj Mahal, a to ani bez blesku; v mnohých interiéroch je však povolené za poplatok, obvykle 25 INR za fotoaparát a 50 INR za videokameru. Osobitné obmedzenie platí aj na archeologických lokalitách, kde je spravidla zakázané fotografovanie s bleskom alebo so statívom. Ak chcete snímky miestnych obyvateľov, vždy sa dopredu spýtajte a odmietnutie rešpektujte (často však , najmä deti, za malý darček radi zapózujú). Striktne sa neodporúča fotografovania miestnych žien bez ich predchádzajúceho povolenia a samozrejme spaľovanie mŕtvych. Nezabudnite dostatok filmov, prípadne nabíjačku do videokamery alebo digitálneho fotoaparátu, náhradné batérie a primeranú pamäťovú kapacitu kariet (tie si však často lacnejšie kúpite priamo v Indii). KRIMINALITAKriminalita v Indii je porovnateľná s obdobne chudobnými krajinami. Odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá: osobné veci či batožinu nespúšťajte z dohľadu, neukazujte obsah peňaženky, buďte obozretní pri vyberaní peňazí z bankomatu, nenoste nápadnú bižutériu ani šperky. Buďte ostražití najmä na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, k okradnutiam turistov dochádza najmä v lacných hoteloch, vo vlakoch, v tlačenici na trhoviskách a pri pouličnej výmene valút. Ženy by nemali provokovať oblečením. Nenechávajte bez dozoru svoje veci na pláži a na izbách voľne ležať peniaze. Pas, letenky, platobné karty a hotovosť patria do hotelového sejfu (ak hotel sejf nemá, jedna z možností je nosiť ho ukrytý pod oblečením na tele). Platobnú kartu nedávajte nikdy z ruky. V noci sa nepohybujte nikde sami, najmä na neosvetlených miestach. Neberte si jedlo ani pitie od neznámych ľudí. Ak si beriete taxi, dajte prednosť štátnemu systému " pre- paid taxi ". Neodporúča sa kupovať lístky od súkromných osôb. Ak dôjde k strate, odcudzeniu alebo znehodnoteniu pasu, je nutné získať náhradný cestovný doklad na zastupiteľskom úrade. Pre tento prípad sa odporúča mať so sebou kvalitnú fotokópiu cestovného pasu (stránky, kde je fotografia a osobné údaje) pre urýchlenie vydania náhradných dokladov. Túto kópiu ukladajte oddelene od originálu. Kúpte si tiež kópie dokladov o poistení, kópie alebo aspoň čísla kreditných kariet a telefónne číslo banky pre ich prípadné zablokovanie; to všetko vám môže pomôcť, keby ste o pas či karty prišli. Pre prípad straty mobilného telefónu si poznačte dôležité osobné telefónne čísla. Prípadnú krádež najmä peňazí nahláste polícii, o odcudzení dokladov je potrebné spísať protokol. Problémom poslednej doby sú teroristické útoky, väčšinou formou bombového atentátu. Po týchto útokoch nasledujú zvýšené bezpečnostné opatrenia a kontroly najmä vo väčších indických mestách. Ministerstvo zahraničných vecí preto odporúča občanom SR, aby sa na miestach s väčšou koncentráciou osôb pohybovali len po dobu nevyhnutne nutnú. Niekedy sú vydané varovanie pred cestou do konkrétnej oblasti (napr. do Kašmírskeho údolia na indo - pakistanskej hranici, kde dochádza k únosom). STRATA PASUPri strate pasu je potrebné, aby cudzinci v spolupráci s miestnou políciou napísali správu týkajúcu sa straty pasu. Treba, aby po získaní nového cestovného dokumentu požiadal cudzinec o udelenie víz/povolenia na odchod s uvedením nasledujúcich podrobností: dátum a druh víz; mázov indickej diplomatickej misie ktorá vydala víza; Miesto príletu/príjazdu vrátane čísla letu/podrobností o plavidlách; miesta ktoré navštívil v Indii. Následne povolenie na opustenie krajiny možno udeliť po týždni.  VEĽVYSLANECTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY V DILLÍ50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110021, IndiaTel.: 00911126889071, 00911126885340, 00911126111075Fax: 0091 11 26877941Mobil: +91 9818799477 (pohotovostný mobil/Emergency call)Email: emb.delhi@mzv.sk Úradné hodiny: pondelok - piatok od 8.00 do 16.00, časový posun: +4,5 hod (SEČ), +3,5 hod. (SELČ) 

NAPOSLEDY ZOBRAZENÉ

CACK ŠARIŠ – je zapísaná v Živnostenskom registri č. 708-14581 | IČO: 37469096 | IČ DPH: 1023448294 | Námestie slobody 56, 083 01 Sabinov, Slovensko
Orgán dozoru: Slovenská obchodná inšpekcia, Inšpektorát SOI pre Prešovský kraj, Obrancov mieru 6, 080 01 Prešov | Informácie o ochrane osobných údajov

© CACK ŠARIŠ 2002 – 2018, Všetky práva vyhradené | utorok, 16. októbra 2018