Úvod

11-dňový poznávací zájazd

Celková cena zahŕňa

Leteckú dopravu z Viedne s prestupom. Servisné poplatky. Transfery BA – letisko – BA. Miestne transfery. 4 x ubytovanie počas poznávacej časti (3* hotel, Ecotones, houseboat), 5 x ubytovanie v hoteli The Travancore Heritage. Raňajky. Počas pobytu meditácia a joga (2 x denne). Vstupy a výlety podľa programu. Sprievodcu CK SATUR. Vstupné vízum 50 EUR.

Ubytovanie

3* hotel, Ecotones, houseboat.

Stravovanie

Raňajky.

Celková cena nezahŕňa

Stravu a nápoje neuvedené v programe. Ajurvédske procedúry (doplácajú sa na mieste podľa záujmu a indikácie lekára). Príplatok za jednolôžkovú izbu 700 EUR. Cestovné poistenie.

Poznámka

IVANA BALDO Vždy ju lákalo lietanie a cestovanie. Po ukončení štúdia Ekonomiky a prevádzky leteckej dopravy na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline začala pracovať ako letuška pre ČSA. Súčasne sa venovala športovému lietaniu na jednomotorových lietadlách. Vďaka svojej práci v roku 1991 prvýkrát priletela do indického Bombaja a Indiu a jej bohatú kultúru si okamžite zamilovala. Pravidelne sa sem vracala v rámci pracovných i súkromných ciest a v roku 2014 sa usadila so svojou rodinou v Kovalame, v juhoindickej Kerale. Tu sa tiež stretla s ajurvédou a jogou, ktorá sa stala jej novou vášňou a životným štýlom.

1. deň

Odlet z Viedne do Indie, do mesta Fort Cochin. 

2. deň

Je len málo miest na svete, kde monzúnové vetry a vôňa korenia priviala viac lodí za námorným obchodom ako prístav Fort Cochin! V meste žije viac ako 50 rozličných etnických komunít. Je to kotol, v ktorom sa zmiešali najstaršie hinduistické kulty, bola postavená najstaršia židovská synagóga, prvá moslimská mešita a aj kresťanská katedrála v Indii, tu bola napísaná najstaršia encyklopédia liečivých rastlín v Ázii „Hortus Malabaricus“. Tu si na krátky čas našli domov moreplavci Vasco de Gama, svätec František Xavier a cestovateľ Niccolo de‘ Conti, ktorý už v 15. st. vyhlásil, že: „Čína je skvelé miesto na zarábanie peňazí a Cochin na ich míňanie!” Presvedčíme sa o tom, nasadneme na tradičné rikše a počas popoludnia navštívime štvrť Mattancherry – Portugalský palác a kuchyňu maharádžu, kde sa varilo podľa zásad tamilských Brahmanov, židovskú štvrť a najstaršiu synagógu, Moslimskú štvrť a obchody s korením, koloniálnu časť Fort Cochin s portugalskou, holandskou a britskou architektúrou. Večer nás čaká západ slnka nad Malabarským zálivom v blízkosti čínskych rybacích sieti a rybieho trhu.

3. deň

Po raňajkách sa presunieme do horskej oblasti Munnar. Dostaneme sa do oblastí pohoria Západných Ghátov, ktorej súčasťou je aj oblasť Munnar, jedna z najkrajších prírodných rezervácií v Indii. Je známa čajovými plantážami, malebnými jazerami a chladnou klímou, ktorých kombinácia vytvára vynikajúce podmienky pre život exotických zvierat a vtáctva. Ak budeme mať šťastie, uvidíme slony žijúce v ich prirodzenom prostredí. Popoludní nás miestny sprievodca prevedie horskou dedinkou, zoznámime sa s koreninami, exotickými plodinami a s miestnymi zvykmi. Deň ukončíme kurzom varenia tradičných miestnych jedál. Súčasťou bude predstavenie zásad varenia podľa ajurvédskej kuchyne, ktorá sa drží starého princípu: „Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ taký je život…“

4. deň

Deň začneme vo veľmi skorých ranných hodinách. Pred svitaním sa dostaneme k úpätiu druhej najvyššej hory Chokramudi (2045m) a doslovne začneme stúpať nad oblaky, kde z výšky privítame východ slnka. Výstup a zostup nám potrvá približne 5 hodín, ale zanechá v nás celoživotný zážitok (v prípade obmedzení vstupu do chránenej oblasti Chokramudi sa vydáme do oblasti Lakshmi Hills). Po výdatných neskorých raňajkách si oddýchneme a popoludní sa vydáme na zelené čajové a kávové políčka obzvláštnené pestrofarebnými kovilmi, hinduistickými chrámami a starými kresťanskými kostolíkmi. V týchto horách sa zrodili tie najstaršie kulty Boha Shivu a Vishnu, do tajov ktorých nás zasvätí náš sprievodca. Popoludní sa pozrieme do mestečka Munnar a do Múzea čaju. Vo večerných hodinách si pozrieme predstavenie Kalari Payattu, ktoré je považované za najstaršie na svete.

5. deň

Po raňajkách sa presunieme do oblastí tzv. „backwaters“, pri jazere Vembanad. Legenda hovorí, že Boh Parasurama zahodil svoju sekeru do Arabského mora a kde more ustúpilo, tam sa zrodila Kerala. Slané more sa zmiešalo s vyše 40 sladkovodnými riekami a vytvorilo hustú sieť kanálov a jazier spájajúcich labyrint 1500 kilometrov vodných ciest v oblasti backwaters. Tam je miesto, kde Arundhaty Roy vo svojom románe vzdáva hold a aj preklína „Bohov maličkostí“. Dni tam plynú pomaly, tradície sú chytené v rybárskych sieťach a bohovia sa smejú z výšky pohoria Ghátov. Tento pokoj rušia len návštevníci brázdiaci kanály na houseboatoch. Aj my sa nalodíme na tradičné houseboaty a plavbu začneme obedom, ktorý pripravíme spolu s posádkou priamo na lodi. Po obede budeme pokračovať plavbou po stojatých vodách backwaters, kde sa nám naskytnú nádherné obrazy okolitej tropickej krajiny. Do života miestnych obyvateľov budeme môcť nahliadnuť počas viacerých prestávok, keď sa prejdeme po pevnine a navštívime miestnu dedinku a trh. Do úzkych ramien riek sa dostaneme na malých lodičkách. Plavba potrvá do západu slnka a noc strávime na housboate.

6. deň

Ranná plavba s raňajkami na housboate je jeden z nezabudnuteľných okamžikov pobytu v Indii. Prebúdzajúci sa život na brehoch ramien riek, rybári vracajúci sa z nočného lovu rýb na malých loďkách, ženy umývajúce riad v rieke po raňajkách a deti na ceste do školy miestnymi trajektami. Život tu plynie pomaly, tak ako tok riek. Z prístavu v Allappey sa vydáme na cestu do južnej časti Keraly. Po približne troch hodinách cesty sa zastavíme v pútnickom mieste Varkala, ktoré stojí na útese, s množstvom kaviarní a reštaurácii, s vyhliadkou na celé pobrežie. 

7. deň

Posledné dni strávime v oblasti hlavného mesta Trivandrumu, na pláži Chowara, v blízkosti rybárskej dediny v ktorej dodnes nájdete život pripomínajúci dobu pred sto rokmi. Muži odplávajú každý deň na more za lovom rýb, ženy sa starajú o rodinu. Dlhá piesočnatá pláž, miestne tradície a pohostinnosť, v nás zanechá tie najlepšie zážitky. Navštívime miestny trh s rybami na pláži a zúčastníme sa rituálu vyťahovania sietí a draženia rýb. Okolie budeme objavovať pešky a aj jazdou na tradičných rikšiach alebo si vychutnáme na vlastnom tele účinky tradičnej medicíny ajurvédy a okrem masáži sa necháme zasvätiť do tajov ajurvédskej kuchyne, ktoré môžete aplikovať aj doma. Ako sa v Indii hovorí, nech je vaša kuchyňa aj vašou lekárňou! Hotel The Travancore Heritage – užijeme si pobyt s ajurvédou a jógou s Ivanou Baldo.

8. deň

Hotel The Travancore Heritage – užijeme si pobyt s ajurvédou a jogou s Ivanou Baldo.

9. deň

Hotel The Travancore Heritage – užijeme si pobyt s ajurvédou a jógou s Ivanou Baldo.

10. deň

Hotel The Travancore Heritage – užijeme si pobyt s ajurvédou a jógou s Ivanou Baldo.

11. deň

Náš pobyt sa blíži ku koncu. Pred nami je už len transfer na letisko a návrat do Viedne.

NAPOSLEDY ZOBRAZENÉ

CACK ŠARIŠ – je zapísaná v Živnostenskom registri č. 708-14581 | IČO: 37469096 | IČ DPH: 1023448294 | Námestie slobody 56, 083 01 Sabinov, Slovensko
Orgán dozoru: Slovenská obchodná inšpekcia, Inšpektorát SOI pre Prešovský kraj, Obrancov mieru 6, 080 01 Prešov | Informácie o ochrane osobných údajov

© CACK ŠARIŠ 2002 – 2020, Všetky práva vyhradené | streda, 15. júla 2020